Položaj samog objekta nije slučajno odabran. Naime, na ovom se mjestu, do zemljotresa 1963 godine, nalazila katolička crkva “Presveto Srce Isusovo” u kojoj je Majka Tereza, tada Gonxha Bojaxhiu bila krštena, dan nakon svog rođenja.
Isusovci koji su tada djelovali u katoličkoj crkvi u Skopju, u razdoblju između dva svjetska rata, posebice o. Jambreković odigrali su ključnu ulogu u odluci mlade Gonxhe da napusti rodni dom i obitelj, te da svoj život posveti Bogu. Na neki način, i sama lokacija predstavlja simbolični most između mlade Gonxhe i jedne od najvećih svjetskih humanitarki, Majke Tereze. Muzej je višenamjenska zgrada sastavljena iz tri djela: galerija - izložbeni prostor, kapela - duhovni prostor, amfiteatar-multimedijalni prostor.
Izložbeni prostor
Unutrašnjost izložbenog prostora prikazuje ambijent makedonske gradske kuće početkom 20 stoljeca.
Izložba uključuje fotografije, dokumente i eksponate preko kojih se može pratiti životni put Majke Tereze, od njezinog djetinjstva u Skopju, preko humanitarnog rada, sve do njezine smrti, beatifikacije i kanonizacije.
Od značajnijih dokumenata izdvajamo njezin krsni list, koji je izdala Župa Presvetog Srca Isusova, a među izloženim eksponatima, nalaze se i sari Majke Tereze, molitvenik, krunica i raspelo.
Kapela/Svetište Majke Tereze
Iznad izložbenog prostora, nalazi se kapela gdje svećenici katoličke crkve, služe svete mise. Povodom kanonizacije Majke Tereze, u rujnu 2016 g. ova kapela je proglašena svetištem, a na svečanim misama vezane uz značajnije datume iz života Majke Tereze izlaže se njena relikvija.
Amfiteatar
Suteren je koncipiran kao multimedijalni prostor gdje se održavaju projekcije, promocije, edukativne radionice i izložbe vezane uz život i djelo Majke Tereze i općenito humanitarni rad.
Značajne izložbe
Spomen kuća je imala brojne izložbe u Makedoniji i u svijetu, od koje možemo da izdvojimo izložba sa nazivom “Majka Tereza svetica iz Skopja, svetica svijetu” koja je prvi put otvorena u Rimu povodom kanonizacije Majke Terezije, nakon to, bila je izložena na IV Svjetskoj konferenciji za međureligijski i međucivilizacijski dijalog u Bitolji, u Poljsku (Katowice, Kielce, Poznań) i Japanu (Tokyo).