Blagdanska sveta Misa slavi se na otvorenom, a prisustvuje više tisuća vjernika. Na molitvenim svečanostima trodnevnice okuplja se velik broj vjernika, a najviše na misi uočnici kada je, tradicionalno, i blagoslov djece.
Svetište Gospino vrilo se nalazi jedan kilometar zapadno od Travnika, uz izvor ispod šumovitog brežuljka, gdje su mještani i prolaznici desetljećima tražili i nalazili tjelesnu, ali i duhovnu okrjepu, vjerujući u nadnaravnu moć ovoga mjesta i izvora hladne pitke vode. To su, u čestim šetnjama sa sjemeništarcima, zapazili i Isusovci, profesori u travničkom sjemeništu i u Nadbiskupskoj gimnaziji, te su na tom mjestu, nazvavši ga Gospino vrilo, 1923. godine izgradili kapelicu. I Gospino vrilo je ubrzo postalo poznato među hrvatskim katoličkim pukom i izvan područja središnje Bosne.
Hodočasnici i prolaznici se vodom s izvora križaju, nose je sa sobom i škrope svoje kuće, gospodarske objekte, svoje bolesne..., moleći svoju nebesku Majku za zagovor kod dragoga Boga. Od samih hodočasnika, još davno, potekla je inicijativa za gradnju veće crkve, što je 1989. i počelo. No, prije nekoliko godina na radost ovdašnjeg katoličkog puka i brojnih hodočasnika, crkva je završena. Jedna je od najljepših u srednjobosanskom kraju, a posvećena je blaženoj Gospi.
visitmycountry.net/medjugorje-info.com