U Nikaragvi su ponovno nametnute nove mjere prema Katoličkoj Crkvi. Najnovija odluka vlade predsjednika Daniela Ortege primjenjuje porezni režim privatnog gospodarstva i na vjerske institucije.
Ortegina diktatura u Nikaragvi ukinula je i zaplijenila mirovinski fond za ostarjele katoličke svećenike, koji je prethodno zamrznula prije godinu dana, u još jednom potezu potkopavanja Katoličke crkve u toj srednjoameričkoj zemlji, javlja CNA.
Vlada u Managui proširuje javnu kontrolu nad svim aktivnostima u Nikaragvi, posebno nad vjerskima. Nakon uhićenjā biskupā i svećenikā, protjerivanjā svećenikā i časnih sestara, ukidanja 1500 nevladinih organizacija, od kojih su brojne katoličke, i prisvajanja njihove imovine, sada se donosi odluka o nametanju poreza na donacije vjernika, odnosno prihode koji župama, školama i drugim ustanovama omogućuju ostvarivanje važnih inicijativa na obrazovnom, humanitarnom i vjerskom području.
Nikaragvanski državni službeni list prenosi odluku koju je proteklih dana najavila dopredsjednica Rosario Murillo. Imovina nevladinih organizacija, većinom vjerskih, sada će biti prenesena na državu. Od sada će organizacije biti prisiljene na "savez" s javnim institucijama
Nikaragvanski svećenici Leonel Balmaceda i Denis Martínez, jedan iz biskupije Estelí, a drugi iz biskupije Matagalpa, uhićeni su prošlih dana, a Vlada ih je protjerala i poslala u Rim, izvijestio je 19. kolovoza Vatican News.
Nakon uhićenja više svećenika u Nikaragvi posljednjih dana, vlasti su sedmoricu njih protjerale u Rim, objavio je u petak 9. kolovoza Vatican News.
U izdanju lista "L`Osservatore Romano" od 6. kolovoza izvješćuje se o novim uhićenjima u Nikaragvi.
Vlasti u Nikaragvi su 9. srpnja poništile pravni status radijske postaje Radio Marija, koja je u toj srednjoameričkoj zemlji emitirala program tijekom više od 40 godina.
Evangelički pastori, povezani s američkom organizacijom Mountain Gateway, uhićeni su prije dva mjeseca i držani u izolaciji bez kontakta s odvjetnicima ili članovima obitelji. Nakon suđenja iza zatvorenih vrata, pravosuđe u Nikaragvi osudilo ih je za pranje novca na kazne od 12 do 15 godina zatvora, uz novčanu kaznu od 80 milijuna dolara po osobi
Vlasti u Nikaragvi zabranile su sve vjerske obrede u javnosti u Velikom tjednu, uključujući i procesije za Veliki petak, prenijela je Katolička novinska agencija (KNA) na Veliki petak, 29. ožujka.
Vlast u Nikaragvi zabranila je rad još deset udruga, izvijestio je u četvrtak, 29. veljače 2024. Vatican News.
U jeku progona građanskih struktura u Nikaragvi, tamošnji režim ukinuo je izviđače i zabranio stotine procesija križnog puta, izvijestio je u ponedjeljak 19. veljače Kathpress.
Nadbiskupija Managua ima devetoricu novih prezbitera koje je zaredio 6. siječnja, na svetkovinu Bogojavljenja, kardinal Leopoldo José Brenes Solórzano, nadbiskup u Managui. Mnogi su vjernici s radošću i ganućem sudjelovali u obredu koji se održao u katedrali u Managui, objavljuje Vatican News.
Vlč. Gustavo Sandino, svećenik nadbiskupije Jinotega u Nikaragvi, uhićen je uslijed misnoga slavlja na Staru godinu, 31. prosinca, izvještava Vatican News. Najmanje je 14-ero svećenika, dvoje sjemeništaraca i jedan biskup su posljednjih dana uhićeni u toj zemlji.
Istraživačica i odvjetnica u egzilu Martha Patricia Molina koja povremeno uređuje izvještaj „Nikaragva: Je li Crkva progonjena?“, objavila je na društvenim mrežama da se popis svećenika uhićenih u Nikaragvi povećava, izvijestio je u subotu, 30. prosinca 2023. Vatican News.
Policija u Nikaragvi uhitila je u četvrtak, 28. prosinca 2023. mons. Carlosa Avilésa i o. Héctora Treminija, odnosno generalnog vikara i ekonoma biskupije Managua, izvijestio je u petak, 29. prosinca 2023. Vatican News.