Grčki i danski arheolozi istraživali su obližnju luku Laihon te otkrili tragove rimske arhitekture i inženjerstva.
„Već gotovo dva desetljeća u lovu sam na savršeni arheološki kontekst s organskim materijalom koji se obično ne očuva na nalazištu. Potencijal za novim otkrićima je ogroman“, izjavio je voditelj projekta Bjørn Lovén.
Luka se nalazi u korintskom zaljevu i povezivala je Korint s ostalim trgovačkim putevima u regiji, što je grad dovelo do ogromnog bogatstva. Rimljani su uništili Korint 146. prije Krista dok su osvajali Grčku, a Gaj Julije Cezar obnovio ga je 44. godine poslije Krista.
U 7. stoljeću strašan je potres pogodio grad, ali drveni su temelji ostali očuvani, kao i neki artefakti.
„Pronašli smo neke rane drvene konstrukcije u Laihonu i nadamo se da ćemo pronaći još organskog materijala, poput drvenog oruđa, namještaja, drvenih dijelova zgrada i brodova. Potencijal je ogroman i važno je naglasiti da se organski materijali gotovo nikada ne pronalaze na području srednjeg Mediterana“, rekao je Loven.
Projekt je zajednički pothvat Danskog instituta u Ateni, Sveučilišta u Kopenhagenu, i Grčkog zavoda za podvodnu arhitekturu.
Iskopine u zapadnoj Galileji u Izrealu nedavno su dovele do otkrića 1600 godina starog mozaika koji ukazuje da su žene imale ključnu ulogu u ranoj crkvi. Na mozaiku je prikazana žena iz petog stoljeća koja vjerojatno dijeli ime sa ženom koja u Bibliji pomaže Isusu.
Ovaj mozaik na grčkom jeziku datira iz petog stoljeća i prikazuje ženu imena „Suzana“ ili Šošana, koja je dala donaciju kako bi se izgradila crkva u selu. Suzana se spominje u Luki 8, 3 kao jedna od žena koje su pomogle Isusu i apostolima „od svojih dobara“.
Arheolog Mordechai Aviam, koji vodi iskapanja, objasnio je da donacije neovisnih žena crkvi ukazuje na društveni ustroj galilejskog sela toga doba.
Istraživači, kao i mnogi drugi učenjaci, zajedno nastoje rekonstruirati kakav je bio kršćanski život u toj regiji u 4. i 5. stoljeću.
Izvor: Novizivot.net