Petrillo, koja će trčati u T12 na 200 i 400 metara, rekla je za BBC Sport da bi njezino sudjelovanje na Igrama bilo “važan simbol inkluzije”.
No, Mariuccia Quilleri, odvjetnica i sportašica koja zastupa one koji se protive sudjelovanju Petrillo u ženskim utrkama, rekla je da je uključivost odabrana umjesto pravednosti i da “ne možemo učiniti puno više”, prenosi narod.hr.
Petrillo je prošle godine osvojila dvije brončane medalje na Svjetskom prvenstvu u para atletici.
Paraolimpijske igre traju od 28. kolovoza do 8. rujna.
Nema ujedinjenosti oko ‘transrodnih’ sportaša
Andrew Parsons, predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC), rekao je za BBC Sport da, iako bi Petrillo bila “dobrodošla” u Pariz prema trenutnoj politici Svjetske paraatletike, on želi vidjeti sportski svijet “ujedinjen” oko “transrodnih politika”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
No, trenutačno ne postoji jedinstven stav u sportu prema uključivanju “transrodnih osoba”. Postoje značajne razlike između politika Svjetskog atletskog saveza i Svjetskog paraatletskog saveza.
Svjetski atletski savez zabranio je “transrodnim ženama” natjecanje u ženskoj kategoriji na međunarodnim natjecanjima. No, prema pravilima Svjetskog paraatletskog saveza osoba koja je zakonski priznata kao žena ima pravo natjecati se u kategoriji za koju je kvalificira njezino oštećenje.