Svake godine se 2. prosinca obilježava Međunarodni dan ukidanja ropstva. U svijetu je još uvijek više od 40 milijuna robova, većinom žena i djece. Uzroci su najčešće siromaštvo, rat, totalitarizam i širenje svjetske trgovine
"Podignimo veo ravnodušnosti koji otežava sudbinu onih koji pate. Nitko ne može prati ruke pred tragičnom stvarnošću današnjeg ropstva. #EndSlavery", poruka je s Papinoga twitter profila objavljena jučer (2. prosinca) u prigodi Međunarodnog dana ukidanja ropstva.
Više od 40 milijuna robova u svijetu
Prošlo je gotovo 70 godina od 2. prosinca 1949. godine, kada je Organizacija ujedinjenih naroda usvojila Konvenciju o suzbijanju trgovine ljudima i iskorištavanja prostitucije. Ipak, u svijetu još i danas ima oko 40,3 milijuna robova, prisiljenih na rad i prostituciju, čime se godišnje ostvari zarada od 354 milijarde dolara.
Broj suvremenih robova raste zahvaljujući diktatorskim režimima, ratovima, gladi, ali i globalnoj trgovini. U stvari, mnoge proizvode koje kupujemo i koristimo u svakodnevici, poput mobitela, kozmetike i odjeće, izradili su muškarci, žene i djeca prisiljeni na rad u nehumanim uvjetima i pod prijetnjom nasilja.
Većinu robova čine žene
Prema Globalnom indeksu ropstva za 2018. godinu, više od 70 posto robova čine žene i djevojke. Najteže pogođene kategorije društva su siromašni, nezaposleni, migranti te žene prisiljene na prostituciju ili brak.
Brojevi su obično manji od stvarnoga stanja zato što zbog nedostupnosti pouzdanih podataka u ključnim regijama poput Bliskog istoka i arapskih zemalja postoje mnoge praznine, a one uključuju kritične oblike modernog ropstva poput krijumčarenja organa ili novačenja djece u oružane skupine.
Zemlje s najviše robova
Zemlja s najviše robova na svijetu je Sjeverna Koreja, u kojoj država svaku 10. osobu prisiljava na rad "za dobro domovine". Slijede Eritreja, Burundi, Srednjoafrička Republika, Afganistan, Mauritanija, Južni Sudan, Pakistan, Kambodža i Iran.
Ropstva nisu lišene ni bogate zemlje poput Sjedinjenih Američkih Država, Australije, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke, Nizozemske, Italije i mnogih drugih europskih zemalja.