Zaklada Pomoć Crkvi u nevolji pozvala se na informacije biskupa Aleppa Hanne Jalloufa. „Prije građanskog rata, koji je ondje izbio 2011., u Idlibu je živjelo oko 10.000 kršćana. Mons. Jallouf bio je do 2023., ukupno 20 godina, dušobrižnik u toj sjevernoj sirijskoj pokrajini na granici s Turskom“, istaknuli su.
Prema njegovim riječima, opstanak kršćana snažno je ugrožen i u drugim dijelovima Sirije. „Trinaest godina rata, inflacije i siromaštva iscrpilo je zemlju. Iseljavanje iz gradova poput Aleppa ili Hassakeha tako je snažno da u njima za nekoliko godina neće više biti djelujuće kršćanske zajednice“, rekao je biskup Jallouf.
Biskup je podsjetio da je život kršćana na sjeverozapadu Sirije izložen velikim ograničenjima. „Kršćani ondje ne smiju izvan crkve očitovati svoju vjeru. Zabranjeno je postavljanje križeva ili svetačkih kipova, a kršćanske škole službeno ne smiju djelovati. Mnoge kršćanske obitelji podučavaju svoju djecu kod kuće kako se ne bi izložile opasnosti“, istaknuo je biskup, dodavši kako ti učenici moraju putovati u druge dijelove zemlje kako bi položili završni ispit, što je iznimno skupo.
Biskup Jallouf bio je 2014. žrtva otmice zajedno s jednim župnikom i 20 župljana. Oteli su ih pripadnici islamističke Fronte Al Nusra i držali ih zatočene pet dana. Osvrćući se na to iskustvo i na najnovije zaoštravanje u Libanonu, biskup Jallouf je rekao: „Mi kršćani opraštamo, ali ne zaboravljamo. Nadam se da se posljednje godine neće ponoviti. Molim se da Sirija i cijeli Bliski istok opet postanu mjesto mirnog suživota“.