Kineske vlasti razorile su ovih dana dva svetišta posvećena Gospi. Jedno je posvećeno Gospi od sedam žalosti u Dongergou (Shanxi), a drugo Gospi od blaženstava, također poznato kao Gospa od planine, u Anlongu (Guizhou), javlja portal Quovadiscroatia
Dva hodočasnička mjesta na koja su hodočastili i članovi službenih i podzemnih zajednica, srušena su samo nekoliko tjedana nakon što su Kina i Vatikan potpisali sporazum o imenovanjima biskupa.
Vjernici su za AsiaNews izjavili da je svetište u Dongergouu razoreno u ime “sinicizacije”. Prema vlastima, bilo je “previše križeva” i “previše svetih slika” pa su ih morali skinuti. Svetište Gospe od planine u Anlongu uništeno je jer su vladini službenici tvdili da nedostaju potrebne građevinske dozvole.
Bilo je potrebno samo 13 godina nakon smrti pape Ivana Pavla II da se Katolička Crkva zagrije za komunizam. Trinaest godina. To je sve što je trebalo.
Ovako završava zanimljiv post oca Carla Martinisa, svećenika koji dobro poznaje stanje u Kini.
Kardinal Zen je jedan od najzanimljivijih pojedinaca koje sam ikad upoznao. Večerao sam s njim jednom u Vatikanu. Dojmio me se sa svakom riječju koju je izgovorio.
Što se tiče Kine, kardinal Zen je prošao kroz sve što se može proći. Vidio je sve. Desetljećima je bio de facto vođa Katoličke Crkve u Kini, čak i kad nije živio u Kini. Kineski vjernici ga uveliko poštuju i cijene.
Kardinal je dosljedan u jednoj stvari: Kinesku komunističku stranku nije uopće briga za Katoličku Crkvu. Dapače, poput svih totalitarnih režima, ona samo želi totalitarnu kontrolu. Njezino prijateljstvo s Crkvom je taktika krokodila. Namjerava uništiti svoj plijen. Nije joj namjera postati prijatelj, niti dopustiti da Katolička Crkva raste.
U trenutku kada je najavljen, kardinal Zen je predvidio da će podzemna Kineska crkva patiti zbog sporazuma između Vatikana i kineske vlade, jer bi to značilo bacanje onih koji su desetljećima teško trpjeli – jednostavno zato što su bili odani Papi – pod autobus.
Mogu vam reći, iz vlastitog iskustva, da je već tako. Imam prijatelja u Kini, poduzetnika koji se do kraja posvetio evangelizaciji. Dao je brojna financijska sredstva za proizvodnju materijala potrebnih za evangelizaciju na kineskom. Čak je financirao i seriju videozapisa o Isusovom mesijanskom poslanju koje sam mu pomogao producirati. Snimljeni su u Svetoj Zemlji, a potom prevedeni na mandarinski i kantonski, svrha im je bila pomoć u evangelizaciji Kineza.
Čim je postignut sporazum s Vatikanom, netko ga je prijavio kineskoj vladi. Njegovo evangelizacijsko djelovanje je otkriveno. Njegovi zaposlenici su uhvaćeni i zatvoreni; prošlo je četiri tjedna, a nisam ništa čuo o njihovom boravištu ili sigurnosti. Ne mogu si pomoći, ali se bojim najgoreg. Molite se za njega i za njegove radnike. (Kako bi ga zaštitio, ne mogu mu odati ime.)
Ironično je, u najmanju ruku, da je kineska podzemna Katolička Crkva, koja je u svakom pogledu lojalna Rimu, i za to je platila ogromnu cijenu kroz desetljeća premlaćivanja, otmica, uništavanja crkava, ubojstva svećenika itd., sada prodana od strane samog Rima, samog objekta njihove vjernosti i ljubavi.
Kardinal Zen nikad nije previše birao riječi. Ne mogu si pomoći, a da ne spomenem jedan zajedljiv odlomak koji je napisao u članku za New York Times: “Da sam karikaturist, nacrtao bih Svetog Oca na koljenima kako nudi ključeve Nebeskog kraljevstva predsjedniku Xi Jinpingu govoreći mu: ‘Molim vas priznajte me kao papu.” Joj!
No, također moram navesti kardinalov zaprepašćujući zaključak, u kojem podzemnim kineskim svećenicima savjetuje:
“Podzemnim biskupima i svećenicima Kine, mogu reći samo ovo: Molim vas nemojte započinjati revoluciju. Ruše vaše crkve? Više nećete moći vršiti svoju službu? Idite kući i molite se sa svojom obitelji. Pripremajte teren. Pričekajte bolja vremena. Vratite se u katakombe. Komunizam nije vječan.“