Izvanredni događaj, koji se inače događa u jutarnjim satima, vjernici su 16. prosinca dočekali u 17:40 u napuljskoj katedrali, javlja CNA.
Otac Gregorio Vincenzo je od 9 sati ujutro izložio vjernicima na štovanje relikvijar s krvlju sveca, ali je krv ostala zgrušana sve do poslijepodneva.
Nakon čuda, relikvija s tekućom krvlju zaštitnika grada prenesena je u kapelu Riznice katedrale, gdje je slavljena sveta misa.
Osušena, zgrušana krv svetog Januarija čuva se u relikvijaru u Napulju (Italija). Krv sv. Januarija, prema predaji, u dvije staklene ampulice sakupila je pobožna žena Euzebija.
Na njegov blagdan – 19.9. krv se mijenja u tekuće stanje. Čudo se događa od 1389.-e godine, a ponovilo i danas.
Isto se događa još dva puta u godini: na dan prijenosa njegovih posmrtnih ostataka u Napulj i na dan kad se njegovu zagovoru pripisuje izbjegavanje katastrofe od erupcije vulkana Vezuv, 1631.
Tekuće stanje krvi nekad potraje satima, a nekad danima. Relikvijar sa krvi sveca okreće obično nadbiskup Napulja dok se narod moli. Kad se čudo dogodi narod ide poljubiti relikvijar, i tako iskazati štovanje Bogu koji se proslavlja tim čudom krvi sveca, a pjevajući “Tebe Boga hvalimo!” (Te Deum)
Bilo je godina u kojima se krv nije pretvorila u tekuće stanje: u rujnu 1939., 1940., 1943., 1973., 1980. te također u prosincu 2016.
Relikvijar ostaje izložen na štovanje vjernicima osam dana, a onda se zaključava u trezor.
Crkva je dosad iz predostrožnosti izbjegavala događaj proglasiti čudesnim, no ostaje neobjašnjivo na koji se način krv pretvara u tekuće stanje niti kako se kasnije opet osuši i zgruša.
Mučeništvo svetog Januarija, biskupa Beneventa, dogodilo se za vrijeme cara Dioklecijana, početkom 4. st. Prema predaji, njegov prijatelj je bio uhićen jer je bio kršćanin. Januarije ga je, sa još dvojicom, otišao posjetiti u zatvor tražeći da ga se oslobodi. Sudac, međutim nije slušao nego je i njih osudio na smrt. Kazna bacanja zvijerima promijenjena je u kaznu odrubljivanja glave.