Zaklada je osnovana 24. rujna 1980. na ceremoniji kojom je predsjedao Felipe, tadašnji princ od Asturije i prijestolonasljednik Španjolske, “kako bi se učvrstile veze između Kneževine i Princa od Asturije, te kako bi se doprinijelo, poticalo i promicalo znanstvene, kulturne i humanističke vrijednosti koje su dio univerzalne baštine čovječanstva.” Stoga se nagrada u početku zvala Nagrada princa od Asturije, a prva je dodijeljena 1981. Kada je Felipe postao kralj, njegova kćerka Leonor postaje prijestolonasljednica i princeza Asturije te je naziv preimenovan u Nagradu princeze od Asturije.
Nagrada se smatra jednom od najprestižnijih na španjolskom govornom području, ali i važnom na globalnoj razini. Dodjeljuje se u osam kategorija: za komunikaciju i humanističke znanosti, za društvene znanosti, za književnost, za postignuća na području umjetnosti, za znanstvena i tehnička istraživanja, za doprinos sportu te za doprinos miru, razumijevanju i suživotu. Upravo u ovoj posljednjoj kategoriji nagradu su dobili Marijini obroci koji već godinama hrane tisuće djece.
Što su Marijini obroci?
Marijini obroci neprofitna su organizacija i globalni pokret čiji je cilj osigurati da svako dijete u školi primi barem jedan obrok dnevno. Njihova misija je “omogućiti ljudima da ponude svoj novac, proizvode, vještine ili molitve te tako pruže najučinkovitiju pomoć onima koji trpe ekstremno siromaštvo u najsiromašnijim zajednicama svijeta”. Osnovao je 2002. druge godine Magnus MacFarlane-Barrow. Svojim djelovanjem Marijini obroci mijenjaju živote tisuća djece.
Prema posljednjim podacima, Marijini obroci trenutno poslužuju obroke za više od 2,4 milijuna djece u 18 zemalja, u zajednicama u kojima glad i siromaštvo sprječavaju djecu u stjecanju obrazovanja. To su Benin, Ekvador, Etiopija, Haiti, Indija, Jemen, Južni Sudan, Libanon, Kenija, Liberija, Madagaskar, Malavi, Mjanmar, Niger, Sirija, Tajland, Zambija i Zimbabve.