U glavnom gradu Haitija od 7. veljače traju neredi kojima je cilj prisiliti predsjednika te karipske države na ostavku. Oporba ga optužuje da je ukrao novac namijenjen za obnovu zemlje nakon razornog potresa 2010. godine. Stanovništvo je iscrpljeno, u zemlji nedostaje hrane i vode, a nekoliko je osoba u nasilnim prosvjedima izgubilo život. Predsjednik Moïse je pak u govoru na televiziji prije nekoliko dana izjavio da neće popustiti prijetnjama naoružanih skupina i trgovaca drogom.
Sjedinjene Američke Države povukle su s Haitija sve osoblje osim najnužnijeg, a Kanada je na neodređeno vrijeme zatvorila svoje veleposlanstvo. Stanovništvo pati zbog nedostatka hrane, vode i zdravstvene skrbi, a o tome su nedavno izvijestili i haićanski biskupi, govoreći o povećanju siromaštva u toj zemlji koja se – prema njihovim riječima – nalazi na rubu ponora. Biskupi su pozvali političke stranke da se posvete pronalasku mudroga rješenja koje uzima u obzir interes naroda i zaštitu općega dobra.
Maria Vittoria Rava, predsjednica talijanske humanitarne zaklade Francesca Rava koja već godinama djeluje na tom otoku, istaknula je da je stanje u zemlji vrlo napeto, uz tisuće mladih prosvjednika koji su blokirali ulice. Nedostaje najosnovnije, porasla je cijena riže, vode i osnovnih namirnica bez kojih život nije moguć. Stanovništvo umire od gladi i žeđi, a u nedostatku vodne infrastrukture, potrebitima pitku vodu dopremaju cisternama, prenosi Vatikanski radio.
Prema podacima Svjetske banke – upozorila je Maria Rava – oko 60% stanovnika Haitija preživljava s dva dolara dnevno, a ostatak sa samo jednim dolarom na dan, što znači da se živi u uvjetima krajnje bijede. Na kraju je predsjednica humanitarne zaklade uputila apel međunarodnoj zajednici da svrne svoj pogled na Haiti i pomogne njegovom stanovništvu. Bilo kakva pomoć, čak i mala – naglasila je – omogućit će ljudima koji pružaju pomoć na terenu da nastave s radom, riskirajući i vlastiti život kako bi spasili mnoge.