Potpuna zabrana
U zakonu nije precizirano koje će točno on-line platforme biti pogođene zabranom, ali podrazumijeva se kako će to biti sve društvene mreže koje prate aktivnost korisnika, dopuštaju djeci da objavljuju vlastite sadržaje i koje koriste metode “navlakuše”: potiču korisnike na pretjeranu ili kompulzivnu upotrebu.
Otud, čini se: bit će pogođene manje-više sve popularne društvene mreže, osim aplikacija koje služe isključivo za razmjenu privatnih poruka.
Pokretač inicijative za donošenje zakona, republikanski senator Tyler Sirios obrazložio je razloge za donošenje zakona:
“Društvene mreže iskorištavaju klince u njihovim formativnim godinama. To im je poslovni model. A zašto to čine? Kako bi ih učinili ovisnima … putem udara dopamina koji mreže pružaju korisnicima.”
Slaganje republikanaca i demokrata
Zakon je prošao sa 106 glasova za i samo 13 protiv, a kuriozitet je i kako se stanoviti broj demokrata pridružio republikancima u podršci ovoj novoj mjeri regulacije pristupa internetu.
Demokratska predstavnica Michele Rayner izjasnila se o vlastitoj poziciji na X-u i pritom istakla primjer onoga što je doživjela nakon smrti majke:
“’Majka ti je tuka’, ‘majka ti je glupa’ … Imam 42 godine, pa ipak su mi takvi komentari bili udarac u pleksus. Ipak mogla sam se snaći, ali zamislite kako je našoj djeci kad ih njihovi školski kolege maltretiraju na takav način putem društvenih mreža.”
Meta, kompanija koja posjeduje Facebook, Instagram i druge platforme društvenih mreža, nagovara Zastupnički dom Floride da se potraži drugo rješenje, poput obveze roditeljskog pristanka za preuzimanje aplikacija putem kojih se pristupa društvenim mrežama. Iz Mete su također istakli kako bi htjeli vidjeti ovakvu raspravu na razini federalne vlasti, a ne da savezne države stvore kompliciranu mrežu posebnih zakona, svaka za sebe.
Najstroži zakon do sad
Florida nije jedina od američkih saveznih država koja je razmatrala slične zakone, no većina se do sad nije bila odlučila na ovako obuhvatnu zabranu pristupa društvenim mrežama.
Republikanski predstavnik Paul Renner izjavio je kako će zakon po svemu sudeći proći ustavnopravnu provjeru, jer se odnosi na one značajke društvenih mreža koje izazivaju ovisnost, a ne na konkretne sadržaje koji se objavljuju
“Posrijedi je situacija gdje se klinci ne mogu maknuti s društvenih mreža, te su stoga zarobljeni u okružju koje šteti njihovom zdravlju”, dodao je Renner nakon glasanja.
Zakon propisuje kompanijama uklanjanje svih korisničkih računa za koje vjeruju da ih koriste maloljetnici, kao i na zahtjev samog maloljetnika ili roditelja. Sve informacije o korisničkom računu moraju biti izbrisane.
Prigovori protivnika
Protivnici uglavnom ističku kako je zakon u suprotnosti s prvim amandmanom američkog Ustava, te da samim tim sprječava djeci pristup nekim korisnim osobinama društvenih mreža.
U tom je smislu zastupnica Demokratske stranke Anna Eskamani izjavila kako su njoj društvene mreže bile velika utjeha kad je s 13 godina ostala bez majke:
“Mislim das u namjere predlagatelja zakona dobre. Sve nas brine utjecaj društvenih mreža na naše mlade. Samo mi se čini kako je ovo rješenje preopćenito, te da će polučiti brojne neželjene posljedice” , zaključila je Eskamani.
Sad preostaje vidjeti hoće li zakon proći ustavnopravnu analizu.