Slučaj časne sestre Janje Martine Katović koja već 6 godina vodi pravnu borbu u općini Glamoč za pravo na obavljanje posla za koji je kvalificirana dobio je i konačni epilog.
Naime, u ponovljenom postupku pred Vrhovnim sudom FBiH, odbijena je revizija općine Glamoć čime su zapravo potvrđene presude nižih sudova kojima je utvrđena diskriminacija Janje Martine Katović zbog toga što je redovnica, javlja Hrvatski Medijski Servis. Također, naloženo je općini Glamoć da se Janja Martina Katović imenuje za ravnateljicu vrtića. Ovaj slučaj već dugi niz godina izaziva pozornost medija, ali i nevladinih udruga koje se bore za ljudska prava, a sve je počelo prijavljivanjem na oglas za posao.
Časna sestra Janja Martina Katović osoba je s visokom stručnom spremom i odgovarajućom diplomom te se jedina javila na raspisani natječaj na mjesto ravnateljice glamočkog vrtića, no do čijeg imenovanja nikada nije došlo zbog protivljenja Općinskog vijeća. Podsjetimo, Upravno vijeće ove ustanove prihvatilo i imenovalo časnu sestru Katović no, zapelo je na Općinskom vijeću koje nije potvrdilo ovo imenovanje i pored svih ispunjenih kvalifikacija. Stoga je časna sestra Katović, koja je dobila i podršku Vijeća roditelja u kojem su predstavnici sva tri naroda, krenula u pravnu borbu koja je rezultirala upravo ovih dana odlukom Vrhovnog suda. No, do toga nije došlo jednostavno. Podsjećamo, dvije ranije presude-Županijskog i Općinskog suda u Livnu potvrdile su postojanje diskriminacije u slučaju njezinog neimenovanja na mjesto ravnateljice glamočkog vrtića.
Međutim, Vrhovni sud je 2014. godine ukinuo presudu Županijskog suda Livno uz obrazloženje da nema dokaza da je Janja Martina Katović žrtva diskriminacije zbog toga što je redovnica, piše HMS. Stoga su časna sestra i njezin pravni tim-zajednički odvjetnički ured Paponja-Bunoza podnijeli apelaciju Ustavnom sudu BiH, a koji je u lipnju potvrdio kako Janja Martina Katović nije imala pravično suđenje pred Vrhovnim sudom FBiH te je predmet vraćen na ponovno odlučivanje. Pravna borba ovih dana zaključena je u ponovljenom postupku pred Vrhovnim sudom FBiH koji je odbio reviziju općine Gamoć, a čime su zapravo potvrđene presude nižih sudova kojima je utvrđena diskriminacija, prenosi vecernji.ba.