"U ovom vremenu Interneta, kako bi zaštitio prava i dostojanstvo djece – kao i samu djecu od zlostavljanja i iskorištavanja – svijet se suočava s izazovima bez presedana. Ti izazovi – smatra Sveti Otac – "zahtijevaju novi način razmišljanja i nove pristupe te podizanje razine globalne svijesti te nadahnuto vodstvo". 'Rimska deklaracija' stoga "apelira na sve, da se svatko zauzme u obrani dostojanstva djece".
Kroz 13 članaka, Deklaracija poziva najprije "svjetske vlasti, da poduzmu globalne kampanje podizanja svijesti o ovom problemu, kako bi ljude diljem svijeta informirale i educirale o težini i opsegu zlostavljanja i iskorištavanja djece te da ih potaknu da poduzmu potrebne korake kod svojih nacionalnih vođa." Jednako se tako snažno apelira i na "vođe velikih religija svijeta, da informiraju, mobiliziraju svoje članove da se pridruže globalnom pokretu za zaštitu djece u svijetu".
Rimska deklaracija zatim traži: od „parlamenata diljem svijeta”, da poduzmu mjere za poboljšanje „zakona za djelotvorniju zaštitu maloljetnika, kao i da povedu računa o onima koji se drže odgovornima za zlostavljanje i iskorištavanje djece”. Od temeljne je važnosti i to da se "voditelji tehnoloških tvrtki" založe za razvoj i primjenu novih alata i tehnologija kako bi se spriječilo širenje sadržaja spolnog zlostavljanja na Internetu i sprječavanje širenja slika maloljetnih osoba koje su identificirane kao žrtve.
Dokument poduzimanje napora u obrani maloljetnika traži i od nevladinih organizacija, medicinskih ustanova, svih komponenti civilnog društva. Od „redarstvene snaga u svijetu”, a posebno od sudionika Konferencije o dječjem dostojanstvu, traži se povećanje „lokalne i globalne suradnje, s ciljem poboljšanja razmjene istražnih informacija te poboljšanje suradnje u pogledu kaznenih djela protiv maloljetnika koji prelaze državne granice."
U posljednja dva članka Rimske deklaracije, pozivaju se vlade, privatne industrije te vjerske institucije, da pokrenu "globalne kampanje senzibiliziranja svijesti kod djece i mladih, radi oblikovanja i pružanja potrebnih alata za sigurnu i odgovornu uporabu Interneta te da se ne povrijede toliki njihovi vršnjaci."
"Ovo je problem koji ne može riješiti jedna nacija, tvrtka ili religija; problem je globalan i zahtijeva globalna rješenja". Odatle i potreba za "širenjem svijesti" radi mobiliziranja "djelovanja svih vlada, religija, poduzeća i institucija" – zaključuje se u Dokumentu.