Ranije ove godine, na blagdan svetog Franje Asiškog, vjernici su se okupili u bazilici svetog Franje u Asizu, u Italiji, kako bi odali počast omiljenom talijanskom svecu i proslavili 800. obljetnicu odobrenja Pravila sv . (1223.) i nastanak jaslica u Grecciu.
U sklopu proslave ove stote obljetnice franjevačkog reda, Konferencija franjevačke obitelji zamolila je papu Franju za odobrenje ovog plenarnog oprosta.
Franjevačka obitelj proslijedila je molbu Svetom Ocu 17. travnja prošle godine „poradi promicanja duhovne obnove vjernikâ i rasta milosti“, piše u molbi upućenoj Apostolskoj pokorničarni.
“Kako bismo promicali duhovnu obnovu vjernika i povećali rast milosti, molimo da vjernici dobiju potpuni oprost pod uobičajenim uvjetima od 8. prosinca 2023., na svetkovinu Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije. , do 2. veljače 2024., blagdana Prikazanja u Hramu Gospodina našega Isusa Krista, obilazeći crkve koje vode franjevačke obitelji diljem svijeta i zaustavljajući se u molitvi pred tamo postavljenim jaslicama.”
Apostolska pokorničarna pozdravila je molbu, dopustivši vjernicima da prime ovaj oprost pod uobičajenim uvjetima.
Oni koji su bolesni ili fizički ne mogu sudjelovati mogu dobiti oprost prinošenjem svoje patnje Gospodinu ili "vršenjem praksi pobožnosti".
Što je potpuni oprost?
Oprost je prema definiciji Katekizma Katoličke Crkve (KKC 1471) 'otpuštenje pred Bogom vremenite kazne za grijehe kojih je krivica već izbrisana u svetoj ispovijedi, kada svećenik u ime Krista izgovara riječi odrješenja: 'Ja te odrješujem'.'
No, uz oproštenje grijeha postoje i zaslužene 'vremenite kazne' koje u zemaljskom vremenu valja ispaštati. Ako ih se nismo oslobodili na ovom svijetu, onda ih 'nosimo kao prtljagu sa sobom u drugi život, u čistilište'.
Jasno je da za primanje tih oprosta osoba mora biti krštena i neizopćena te u stanju milosti koje se stječe po svetoj ispovijedi i pričesti. Uz to, valja se pomoliti na nakanu Svetog Oca (Očenaš i Zdravomarijo).
Za kazne koje se grijesima dobiva, Crkva iz riznice blaga koje je Krist svojom mukom, smrću i uskrsnućem zaslužio, ima ovlast dijeliti djelomične ili potpune oproste koje se može namijeniti za sebe i za pokojne u čistilištu.
Za dobivanje potpunog oprosta Crkva postavlja i neke uvjete: potrebno je biti u stanju milosti koje se postiže preko ispovijedi i svete pričesti. Uz to, treba se pomoliti na nakanu Svetog Oca (Očenaš ili neku drugu molitvu, npr. sv. Josipu u čast).