U koncelebraciji su bili i apostolski nuncij u RH nadbiskup Giuseppe Pinto, nadbiskup Utrechta kardinal Willem Jacobus Eijk, predsjednik Papinske akademije za život nadbiskup Vicenzo Paglia, riječki nadbiskup Ivan Devčić, banjolučki biskup Franjo Komarica, varaždinski biskup Josip Mrzljak, sisački biskup Vlado Košić, križevački vladika Nikola Kekić, bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak, vojni ordinarij u RH Jure Bogdan, šibenski biskup Tomislav Rogić, zagrebački pomoćni biskupi Ivan Šaško i Mijo Gorski, te đakovačko-osječki nadbiskup u miru Marin Srakić, vojni biskup u miru Juraj Jezerinac i pomoćni zagrebački biskup u miru Valentin Pozaić. U koncelebraciji je bio i tajnik Apostolske nuncijature mons. Janusz Stanislaw Blachowiak, kao i provincijali redovničkih zajednica, te više od stotinu svećenika.
U pozdravnoj riječi kardinal Bozanić pozdravio je sve hodočasnike Majci Božjoj od Kamenitih vrata, zaštitnici Grada Zagreba, kao i sudionike 25. Svjetskoga kongresa katoličkih liječnika koji se ovih dana održava u Zagrebu.
Obraćajući se predvoditelju slavlja kardinal Bozanić je rekao: „Otvorena srca i riječima iskrene dobrodošlice pozdravljam Vas u ime nazočnih biskupa, svećenika, đakona, redovnika i redovnica te svega Božjeg naroda okupljenoga na ovom slavlju". U znak zahvalnosti, te kao spomen na posjet Zagrebu i ovo slavlje kardinal Bozanić mu je uručio bistu bl. Alojzija Stepinca.
Na početku homilije se kardinal Bagnasco osvrnuo na velik broj vjernika, te je naglasio kako njihovo sudjelovanje očituje „odanu pobožnost prema Presvetoj Djevici i pokazuje koliko je Bogorodica udomljena u vašim srcima". Ukazujući na činjenicu da se svetkovina podudara s Marijinim pohođenjem svetoj Elizabeti koja postavlja pitanje: „Ta otkuda meni da mi dođe majka Gospodina mojega?", kardinal je naglasio kako i mi s njom postavljamo to pitanje jer „nas ovaj čašćeni Marijin lik, stoljećima čuvan u Kamenitim vratima i podsjeća da Bogorodica nastavlja pohađati jednostavne i vjerne ljude poput Elizabete. I baš kao tada, dolazi i danas da bi hranila vjeru donoseći Isusa. Ona nas, naime, vodi božanskom Djetetu koje je put, istina i život".
U nastavku homilije kardinal Banasco se osvrnuo i na sekulaziram, te upozorio kako su narodi i nacije danas zahvaćeni smrtonosnim individualizmom koji u ime posvemašnje slobode, dijeli ljude jedne od drugih i svakoga osuđuje na tužnu osamljenost.
Krist je svjetlo naroda, a zatvarajući se Njemu gubimo hranu za dušu, gubimo dah, snagu za hod i hrabrost u protivštinama. To znači zamagliti cilj vječnosti; znači postajati zemaljskim lutalicama, umjesto nebeskim hodočasnicima. Sve postaje sivo i teško, čak i najljepše i najveće stvarnosti. Maleni Isus što ga nosi i na kojega upućuje velika Majka, svjetlo je svijeta, most koji otvara prostor Bogu, početak i svršetak, središte svijeta i povijesti. On je Kralj novoga svijeta i tajna radosti; On je Otkupitelj i Učitelj čovječnosti koji nas poznaje i voli; On je naš Sudac i jednoga dana – tako se nadamo – naša blažena vječnost. Nikada nećemo prestati govoriti o Njemu, naglasio je, te nastavio:
„Ne možemo šutjeti ni o blaženome kardinalu Alojziju Stepincu čiji se zemni ostatci časte u ovoj predivnoj katedrali. Ove godine slavimo 120. obljetnicu njegova rođenja i 20. obljetnicu njegove beatifikacije. Poznata je njegova duboka pobožnost prema Majci Božjoj, zbog koje je žarko preporučivao molitvu svete krunice, Evanđelja moljenog s Marijom, kako osobno tako i u obiteljima. Znamo koliko se on povjeravao moćnom zagovoru Presvete Djevice kod Božjega Srca.
Možemo reći da blaženi Alojzije Stepinac, u određenom smislu, daje glas duši hrvatskog naroda. Njegov glas izražava duh Hrvatske, duh oblikovan njezinim jezikom, njezinom kulturom, njezinom predajom i njezinom poviješću. To bogatstvo nije ostalo samo u prošlosti, ono je prisutno i u sadašnjosti; nije mrtvo nego je plodonosno, sposobno nadahnuti zajednicu života koja ima lice i dušu. Ako je, dakle, ta baština vrednota i vjere življena i prenošena s jednoga naraštaja na drugi, tada narod ima nešto lijepo i veliko, istinito i plemenito reći i ponuditi drugim narodima, kako bi hodili zajedno u znaku poštovanja i bratske blizine. Samo na duhovnim i etičkim temeljima moguće je osjetiti da se živi u pomirenom domu". | IKA
Kardinal je vjernike potaknuo da ne zaborave svoje podrijetlo, jer „zaboraviti znači umrijeti, ne znati tko smo i kamo idemo. Naši su korijeni Evanđelje: ono je utkano u tijek povijesti i ljudskost čini plodonosnom, otvara je Bogu i bližnjemu, oblikuje osobnu i kolektivnu svijest, svijest obitelji i nacije. Zbog toga kršćanstvo nije prošlost nego novost: kršćanska zajednica treba rasti u vjeri, u molitvi, u katehezi, u uzajamnoj dobrostivosti, u hrabrosti. Samo će tako biti znak novoga dana, znak nade za sve".
Presveta Djevica pokazuje nam Isusa, svjetlo bez zalaza: donosi ga na svijet snažnom nježnošću svoga majčinstva. Pouzdajmo se u nju i nastavimo biti hodočasnici Kamenitih vrata koja čuvaju Marijinu prisutnost za Crkvu zagrebačku, za grad Zagreb, za svekoliki narod koji je časti i zaziva kao Kraljicu Hrvata, riječi su kojima je kardinal Bagnasco zaključio homiliju.
Nakon popričesne molitve, kardinal Bagnasco je još jednom ohrabrio vjernike da čuvaju vjeru svojih pređa koji su im ju povjerili i za koju su trpjeli. „Predajte tu baklju vašoj djeci, vašoj mladeži i bit će sretni. Vaše svjedočanstvo vjere također je i za nas snaga, koja povezuje nas pastire. Vi, sveti Božji narod utvrdite našu vjeru, naš poziv. Nastavite biti blizi nama, kao što smo i mi, pastiri blizi vama. Sada ćemo ići na kratko hodočašće za likom Majke Božje, taj kratki hod izražava naš hod s ove zemlje prema nebu. Ne bojte se, ona velika Božja Majka s nama je", potaknuo je predsjednik Vijeća europskih biskupskih konferencija.
Uslijedila je procesija sa čudotvornom slikom Majke Božje od zagrebačke prvostolnice preko Trga bana Josipa Jelačića do Kamenitih vrata, gdje je posvetnu molitvu izmolio kardinal Bozanić, a blagoslov vjernicima udijelio kardinal Bagnasco.