„S radošću sam pozdravio današnju objavu Dikasterija za nauk vjere“, rekao je u ponedjeljak 18. prosinca predsjednik Austrijske biskupske konferencije, nadbiskup Franz Lackner, u prvoj reakciji na objavljenu deklaraciju „Fiducia supplicans“, izvijestio je Kathpress.
Blagoslov je temeljna potreba „koja se u načelu nikome ne smije uskratiti – poput kruha“, rekao je nadbiskup Lackner. I Austrijska biskupska konferencija i njegovo osobno zalaganje bili su: „pronaći održivi put praćenja za osobe u takozvanim neregularnim vezama“, naglasio je nadbiskup i osvrnuo se i na latinsku riječ „blagosloviti“. Naime, „benedicere“ znači „govoriti dobro“.
Predsjednik Austrijske biskupske konferencije također je istaknuo da katoličko učenje i dalje ostaje nepromijenjeno: „Idealni tip jest i ostaje suživot žene i muškarca, u kojem se jedinom život prenosi prirodnim putem. Crkva će se pridržavati tog učenja.“ Crkva želi „zamoliti dobre stvari u ime Boga za parove u neredovitim situacijama koji stoje zajedno u odanosti i ljubavi“. I dalje: „Razlike treba dopustiti imenovati, iako je ono što nas spaja veliko – zajednički poziv od krštenja, koji nas čini braćom i sestrama u Gospodinu.“
Biskup Marketz je naglasio kako ovo otvaranje koje se sada dogodilo jasno odgovara njegovoj želji za Crkvom u kojoj se osjeća veliki prostor i u kojoj ima mjesta za sve, bez obzira na spolnu orijentaciju. Štajerski dijecezanski biskup Wilhelm Krautwaschl također pozdravlja izjavu Vatikana o tome kako postupati s vezama izvan klasičnog braka između muškarca i žene. Deklaracija „Fiducia supplicans“ opisuje što blagoslov znači, rekao je Krautwaschl u izjavi u ponedjeljak 18. prosinca: „Tko god traži blagoslov pokazuje da on ili ona ili oboje trebaju spasonosnu Božju prisutnost i taj se blagoslov ne smije odbiti.“