medjugorje shop 3

'Siromasi su zvijezda koju treba slijediti'

Firentinski nadbiskup je govorio za Radio Vatikan o svetkovini Bogojavljenja. Crkva nas poziva na razmatranje o potrazi Mudraca za novorođenim Kraljem

Bogojavljenje je hod prema Bogu, ali Bogu koji se učinio čovjekom – rekao je za našu radijsku postaju, u prigodi svetkovine Bogojavljenja, firentinski nadbiskup, kardinal Giuseppe Betori. Boga ne susrećemo na nebu, usred zvijezda koje su znak Njegove prisutnosti, nego među ljudima, u malenom judejskom gradu Betlehemu, u jednoj spilji između jednoga muškarca i jedne žene koji su prihvatili Sina Božjega. Stoga nam ova misao o putovanju prema Bogu s jedne strane pruža iskustvo koje je tipično ljudsko i vjersko, a s druge nam osvješćuje da Boga ne susrećemo negdje izvan čovječanstva, već tamo gdje se utjelovio, u čovječanstvu – istaknuo je kardinal.

Simbol sveukupne ljudske potrage
Kardinal Betori potom je kazao da su trojica Mudraca simbol sveukupne ljudske potrage. Upravo stoga što je usmjerena prema toj spilji, njihova nam potraga govori da, kada je autentična, svaka ljudska potraga ne može imati drugoga cilja od Boga. Na pitanje o tome što bi ljudima našega doba mogla biti zvijezda vodilja na putu prema Bogu, kardinal je odgovorio da su najočitiji Božji znakovi koji nam se daju danas siromašni. Ne smijemo odvojiti pogled od zemlje u kojoj Božje svjetlo treperi, a to su oči siromaha koji traže našu ljubav, našu pažnju i našu službu. Vjerujem da je najsnažnija poruka koja nas danas upućuje na Boga upravo poruka siromaštva: gdje je čovječanstvo stavljeno na kušnju najekstremnijega siromaštva, zapažamo najveću potrebu Božjega očitovanja kroz geste ljubavi – naglasio je firentinski nadbiskup.

Staviti siromašne u središte
Prepoznati pravoga Boga i Njegovo svjetlo znači izazvati ideologiju ovoga svijeta koji sve više odbacuje siromašne, bolesne, migrante… Poziv da stavimo siromašne u središte kada ih društvo stavlja na rub uistinu snažno odjekuje i na osobnoj i na društvenoj razini. Ideologije egoizma i individualizma na kojima se temelji društvo potrošnje i profita, pružaju nam vidike zatvorenih obzora koji nam ne daju odgovor na potrebu za smislom koji nalazimo samo u ljubavi, i to besplatnoj ljubavi koja se daje siromasima – rekao je kardinal.

Značenje dara ispred materijalne vrijednosti
Osvrnuvši se na talijanski običaj darivanja djece za svetkovinu Bogojavljenja, kardinal Betori kazao je da je dar lijepa stvar, ali se problem javlja kada materijalna vrijednost dara nadvlada njegovo značenje. Sjećam se da, kad sam bio mali, nismo imali velike darove kao naša djeca danas, ali smo bili jednako sretni jer smo u daru osjetili izraz ljubavi – rekao je kardinal i zaključio da je, ako se pažnja prenese više na gestu darivanja i njeno značenje, a manje na sadržaj dara, moguće sačuvati i tu tradiciju darivanja.

Zanima te i ovo?