Učenicima te rimske gimnazije, koju je pohađao Eugenio Pacelli, budući papa Pio XII., i Franco Modigliani, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, papa Franjo je povjerio zadaću da u ovim promijenjenim povijesnim i društvenim prilikama nastave njegovati oduševljenje za znanje i kulturu. Škola – istaknuo je Papa u govoru – mora biti radionica za promicanje uključivanja, poštovanja različitosti i dijaloga među različitim kulturama, donosi IKA.
Važno je, osim toga, promicati bratstvo. Vrijednost bratstva – napomenuo je Papa – temelji se na traženju čestitosti u istini, u promicanju pravednosti i solidarnosti, posebice u odnosu na najslabije osobe. U nepravednosti, naprotiv, nema razgovora i raste mržnja. Kad nema slobode, nema obrazovanja, nema budućnosti. Kad nema čestitoga traženja istine, nego postoji samo nametnuta istina koja ti oduzima sposobnost za njezino traženje, tada nema budućnosti, a ti si kao osoba uništen. Kad nema promicanja pravednosti, sigurno se završava u malodušnoj, egoističnoj zemlji koja radi samo za malo ljudi.
Papa je, osim toga, potaknuo učenike da slušaju glas svoje savjesti, kako ne bi postali poput lista papira koji vjetar nosi sad na jednu sad na drugu stranu. I ponajviše, ohrabrio ih je da se ne boje tišine. Samo u unutarnjoj tišini možemo čuti glas savjesti i razlikovati ga od glasova egoizma i hedonizma – istaknuo je papa Franjo te potaknuo mlade da se oslobode posebno ovisnosti o mobitelu, ali i brojnih drugih ovisnosti. Mobitel služi za komunikaciju – napomenuo je Papa te istaknuo – Ne smije postati droga, jer onda se komunikacija svodi na jednostavne kontakte. Život nije za kontaktiranje nego za komuniciranje. Mobitel je velika pomoć, on je veliki napredak, i valja ga rabiti, lijepo je da ga svi znaju rabiti – rekao je Papa – Ali, kada postaneš rob mobitela, gubiš slobodu.
Sveti je Otac, među ostalim, osudio zlo bulizma i podsjetio da je volonterstvo jedno od najljepših i najsnažnijih stvari u Italiji. Stoga je potaknuo učenike da rastu u volonterstvu, da ne dopuste da ih drugi pobijede u velikodušnosti, te ih na kraju pozvao da ne prestaju sanjati velike snove i željeti bolji svijet za sve ljude. Nemojte se zadovoljavati osrednjošću u vašim međusobnim odnosima, u brizi o svojoj nutrini, u planiranju svoje budućnosti, i u zauzimanju za pravedniji i ljepši svijet – potaknuo je na kraju papa Franjo.