Papa Franjo je u prigodi međunarodnog simpozija na temu „Prema 'zelenijoj' Africi. Očuvanje planeta i zaštita njegovog naroda“, koji se ovih dana održava u Ateni, ekumenskom patrijarhu Bartolomeju uputio poruku. U njoj je izrazio svoju bol i pogođenost što je Sredozemno more postalo groblje za muškarce, žene i djecu, koji su uglavnom htjeli pobjeći od nehumanih uvjeta koji su vladali u njihovim domovinama.
Veza između klimatskih promjena i migracija
Upućujući na vezu između klimatskih promjena i migracija, Sveti je Otac izrazio zabrinutost zbog rastućeg egzodusa klimatskih migranata i okolišnih izbjeglica. Usmjeravajući zatim pažnju na svoju encikliku Laudato Si', napomenuo je kako se društvo treba pitati kakav svijet želi ostaviti budućim generacijama. Imajući na umu ekološku krizu s kojom se suočavamo, pozvao je na ozbiljni ispit savjesti.
Stvoreno je dar, a ne privatni posjed
Briga o stvorenome, promatrano kao zajednički dar, a ne kao privatni posjed, uvijek podrazumijeva priznavanje i poštivanje pravā svake osobe i svakog naroda – upozorio je papa Franjo i dodao – Ekološka kriza koja sad pogađa čovječanstvo u konačnici je ukorijenjena u ljudskom srcu koje nastoji kontrolirati i iskoristiti ograničene resurse našeg planeta, dok ignorira ranjive članove ljudske obitelji.
Svjetski dan brige o stvorenome
Papa je potom uputio na prošlogodišnju poruku za Svjetski dan brige o stvorenome, koju su potpisali on i patrijarh Bartolomej, a u kojoj su napisali da hitni poziv i izazov brige o stvorenome predstavlja poticaj čitavom čovječanstvu da radi za održivi i cjeloviti razvoj.
Dužnost brige o stvorenome izaziva sve ljude dobre volje i poziva kršćane da priznaju duhovne korijene ekološke krize te da surađuju kako bi ponudili jednoznačni odgovor – napisao je Sveti Otac i nastavio – Svjetski dan brige o stvorenome korak je u tom smjeru jer očituje našu zajedničku brigu i težnju da surađujemo kako bismo se suočili s tim osjetljivim pitanjem. Papa Franjo je na kraju izrazio nadu da će katolici i pravoslavci, zajedno s vjernicima drugih kršćanskih zajednica i svim ljudima dobre volje, djelatno surađivati u mjesnim kontekstima kako bi se brinuli o stvorenome te zajedno radili za održivi i cjeloviti razvoj.