Započela je u utorak 2. studenog 2022. registracijom sudionika, uvodnim susretom te večernjim molitvenim programom. Predavači na ovoj duhovnoj obnovi bili su fra Serđo Ćavar, te Ivana i Dalibor Šarušić, bračni par koji je aktivan u pastoralu bračnih parova, a duhovnom obnovom koordinirao je međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić.
Voditelj duhovne obnove za bračne parove fra Serđo Ćavar trenutno obnaša službu odgojitelja bogoslova u hercegovačkom franjevačkom samostanu u Dubravi (Zg), a ove godine, 3. lipnja doktorirao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na temu „Duhovno vodstvo i duhovnik pred izazovima krize očinstva i svećeničkoga identiteta“.
Bračni par Šarušić, Ivana i Dalibor, u braku su dvanaest godina i roditelji su četvero djece. Odnos s Bogom i način molitve promijenila im je teška dijagnoza sina s kojom su se suočili još dok je bio beba. Tada se njihov vapaj iz “Bože, ozdravi ga” preobrazio u “Oče, neka bude Tvoja volja”.
U programu koji se sastojao od predavanja, razgovora, osobne molitve klanjanja pred Presvetim, molitve na Brdu ukazanja, Križevcu te sudjelovanju na večernjem molitvenom programu u župi, sudjelovalo je više od sedamdeset bračnih parova iz 12 zemalja: Meksika, Njemačke, Španjolske, Italije, Latvije, Ukrajine, Slovačke, Češke, Mađarske, Slovenije, Hrvatske i BiH, a sve se prevodilo na sedam jezika.
Duhovna obnova je trajala do subote 5. studenog 2022. Završila je susretom sudionika i izmjenom njihovih iskustava ili pitanja iza kojeg je u 11,00 sati slijedila završna sveta misa koju je predslavio apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorje mons. Aldo Cavalli, a u koncelebraciji su bili fra Zvonimir Pavičić međugorski župnik, fra Serđo Ćavar voditelj duhovne obnove, te fr. Rudolf Bartal, karmelićanin iz Slovačke.
Na duhovnoj obnovi sudjelovali su obitelji različitog sastava, od mladih zaručnika koji su se došli pripremiti za izazove koji ih čekaju u braku, pa do starijih bračnih parova koji su jednostavno došli obnoviti sebe i svoj bračni odnos u ozračju Gospine majčinske ljubavi.
Iskustva su svakako pozitivna jer u pastoralu vjernika malo je svećenika koji se potrude raditi sa zrelijim župljanima i odgovoriti na zahtjevnije izazove kršćanskog života poput bračnog života ili osoba starije životne dobi. A to bi trebali biti pastoralni prioriteti jer su zdravi brak i obitelj temeljni preduvjet za zdravi odgoj djece i mladih na kojima svijet ostaje.
To potvrđuje iskustvo zaručnika Lovre i Mateje iz Zagreba koji kažu: „Došli smo na ovu duhovnu obnovu za bračne parove iako smo tek zaručnici. Došli smo najviše zbog toga da čujemo neka iskustva vezana uz brak, kako on funkcionira i kako u njega kvalitetno uploviti. Mladima se nudi dosta sadržaja o životu prije braka, o bračnoj čistoći i sl. a jako se malo sadržaja nudi u vezi samog braka i zbog toga smo se odlučili doći ovdje na ovu duhovnu obnovu za bračne parove u Međugorje. Željeli smo čuti o problemima koji se javljaju u braku, načinu komunikacije, planiranja djece i još o drugim problemima koji se javljaju u braku kako bismo se mi kvalitetnije mogli suočiti sa svim tim u našem životu.“