Inicijativa „ZVON za Vukovar“ odnosi se na ideju da svake godine 18. studenoga u točno 18 sati i 11 minuta zvona svake crkve u Hrvatskoj zazvone u znak sjećanja na žrtvu Vukovara, pozivajući na molitvu kako za žrtve zlodjela tako i za one koji su ih počinili, javlja IKA.
Druga inicijativa pod nazivom „Zid križeva“ rodila se spontano. Naime, mnogi hodočasnici koji su proteklih godina pohodili Franjevački samostan prilikom posjeta Vukovaru na dar su poklanjali križeve koje su donosili iz svojih župa. Promatrajući tu spontanu želju hodočasnika iz raznih župa da njihovi križevi ostanu u Vukovaru kao znak da su ga pohodili, franjevci su je odlučili proširiti i ovjekovječiti na poseban način. Sukladno tome su prilikom formiranja Franjevačkog muzeja Vukovar izdvojili prostor u kojem će izložiti, osim ovih križeva koji su doneseni tijekom godina, i po jedan križ iz svake župe u Hrvatskoj. Franjevci pozivaju sve župne zajednice da hodočasteći u Vukovar donesu križ na dar iz svojega mjesta. Križ treba biti u veličini do 30 cm s naznačenim imenom župe i mjesta na poleđini.
Tumačeći u dopisu razloge ovih inicijativa, gvardijan franjevačkog samostana fra Ivica Jagodić istaknuo je da je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara jedna od najvažnijih obljetnica novije hrvatske povijesti uopće.
„Baš kao i proteklih godina, i ove će se godine toga dana deseci tisuća hodočasnika uputiti istim onim poznatim nam putem, od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja, kojim je koračala kolona prognanih Vukovaraca na isti ovaj dan prije 27 godina, a kako bi odali počast žrtvi grada Vukovara. Vjerujem da važnost ovog događaja za sve građane ove zemlje nije potrebno osobito isticati, dok tome najbolje svjedoči snažna medijska pozornost koja je tih dana usmjerena na Vukovar, kao i veliki broj ljudi koji nazoče samom obilježavanju“, napomenuo je fra Ivica.
Upozorio je pri tome da „unatoč svim naporima da se žrtva Vukovara naglasi i da se svijest o njoj održi živom u srcima hrvatskog naroda, vrijeme, baš kao i uvijek, čini svoje“. Primijetio je da se nakon 27 punih godina smanjuje svijest o toj iznimno važnoj obljetnici, osobito među mladima. Potkrijepio je to rezultatima ankete rađene Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2010. godine u kojoj se ispitanike pitalo što se u novijoj hrvatskoj povijesti dogodilo 18. studenoga, a niti jedan od 40 ispitanika nije znao točno odgovoriti.