„Pozivamo sve vjernike da se odazovu na ovaj jedinstven događaja drevne pučke pobožnosti kako bismo se bolje mogli uživjeti u slavlje muke i smrti Gospodnje te se tako pripremiti za slavlje Uskrsa“, stoji u pozivu vjernicima na mrežnoj stranici Porečke i Pulske biskupije.
Inače, pulska Arena, poznata i kao Amfiteatar u Puli, veličanstvena je rimska građevina smještena u srcu ovog hrvatskog grada te predstavlja najveći i najsačuvaniji spomenik antičkog graditeljstva u Hrvatskoj.
Kao jedan od najbolje očuvanih amfiteatara na svijetu, predstavlja izvanredan dokaz arhitektonske genijalnosti i kulturne važnosti antičkog Rima. Ova ikonična građevina odolijevala je zubu vremena, svjedočeći stoljećima povijesti, uključujući gladijatorske borbe, srednjovjekovne sukobe i suvremene kulturne događaje. Danas je Pulska Arena simbol bogate baštine regije i nezaobilazna atrakcija za ljubitelje povijesti i putnike iz cijelog svijeta.
Sama gradnja Arene odvijala se u nekoliko faza tijekom 1. stoljeća. Smatra se kako je već u vrijeme cara Augusta na istom mjestu stajala slična, ali manja i pretežno od drveta izrađena građevina. Za vrijeme vladavine dinastije Flavijevaca (Vespazijan, Tit, Domicijan) u drugoj polovici 1. stoljeća arena je dodatno proširena, a drveni dijelovi zamijenjeni su kamenom, te poprima današnji izgled.
Ne znaju se podrobniji podaci o točnom vremenu i trajanju izgradnje, niti o graditeljima: kako povijesni, tako i arheološki izvori o osnovnoj namjeni amfiteatra vrlo su škrti.