Još nema radne skupine za novi Zakon o pobačaju, a ministar Milan Kujundžić ne želi otkriti hoće li se skratiti period od 10 tjedana u kojem je dozvoljen ili biti restriktivniji na neki drugi način.
"Moje osobno mišljenje je da treba učiniti sve da se život zaštiti od začeća i rodi svako začeto dijete. Međutim, zabrana sama po sebi nikada ništa nije riješila", kaže ministar Kujundžić.
U liberalnoj udruzi Solidarna poručuju da restriktivniji zakon treba spriječiti.
"Restrikcije su se već dogodile jer u pola bolnica imate kapelicu, imate molitelje. Ono što mora biti u tom zakonu je vrlo precizno reguliranje prigovora savjesti", kaže Sanja Sarnavka, zaklada Solidarna.
Sarnavka očekuje u radnoj skupini predstavnike koji će podržavati europske standarde, ali i da će poziv dobiti konzervativne udruge kao što su Vigilare, Prolife i U ime obitelji. Te udruge novi zakon nisu htjele komentirati, no nedavno je jedna od njihovih predstavnica govorila ovako.
"Ja sam za to da se naši mladi odgajaju tako da nitko ni ne poželi napraviti pobačaj", kazala je Kristina Pavlović iz Grozda.
Ministar Kujundžić smatra da u javnoj raspravi o zakonu mogu sudjelovati svi, pa i Crkva. Za crkvu je svaki zakon o pobačaju loš jer život počinje začećem, kaže dubrovački biskup.
"O svemu treba raspravljati ali crkva ne može biti nikakav autor zakona koji se tiče abortusa", kaže biskup Uzinić.
Ipak, ima očekivanja od katoličkih političara.
"Ono što bih želio da se ponovi u slučaju ovog zakona je da se poštuje sloboda savjesti", kaže biskup.
Prošle je godine registrirano 6.145 pobačaja, što uključuje i one spontane. Brojka svake godine opada. 1990. u Hrvatskoj je zabilježeno više od 46 tisuća pobačaja. Ustavni sud, koji je naložio Vladi izradu novog zakona do veljače 2019., jasno je rekao da potpuna zabrana prekida trudnoće nije moguća.