Vijest je nevjerojatna, ali je istinita. Obroci će biti kuhani, a dostava organizirana prema najvišim sigurnosnim i higijenskim standardima te usklađena s mjerama propisanim od Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu.
- Sve nas je ova situacija zatekla, a ja sam se danima mislio šta napravit, kako se uključit i kako pomoć - kaže nam Jurica Farac, vlasnik "Makaruna".
I dok mnogi njegovi kolege ugostitelji najavljuju ili već provode otkaze svojim radnicima, on se odlučio na suprotan čin, čin koji će zasigurno daleko odjeknuti.
- Nemojte, molim vas, da ovo ispadne nekakvo samoreklamerstvo. Meni to ne triba - skromno će, ni fotografiju nam nije dopustio objaviti.
U priču oko dijeljenja besplatnih obroka uključeni su svi njegovi djelatnici, i kuhari i konobari, a ukupno ih, računajući stalne sezonce, ima 12.
- Napravili smo krizni sastanak i svi su pristali, odma, i baš sam ponosan na njih - govori Farac.
O rezanju plaća nije razmišljao. Dokle god, kaže, bude mogao, držat će radnike na istim uvjetima kao za vrijeme pune sezone.
- Konobari će dostavljat hranu pri čemu napominjem kako smo sve podredili njihovoj sigurnosti, bit će odvojeni od kuhinje, a nabavili smo i dovoljan broj maski, jednokratnih rukavica te dezinfekcijskih sredstava - objašnjava naš sugovornik.Napravili su i web adresu (www.makarun.com) preko koje će zaprimati narudžbe, a sama akcija nosi naziv "Makarun šalji dalje", odnosno predstavlja poziv i drugim ugostiteljima da se, ako mogu, uključe te da čitava priča preraste u svojevrsni lanac dobrote.
- Uspješni smo, imamo zalihe robe i ovo je najmanje što smo mogli napravit. Znate, ne bi moga podnit da su meni frižideri puni, a da su okolo ljudi gladni - zaključuje Farac, Jure Farac.
Dnevno će biti u mogućnosti podijeliti do 150 obroka, a ukupno je spreman na njih oko 2500.
- Organizirali smo dva tima konobara koji će građanima pred vratima ostavljati hranu, tako da nikakva kontakta nema. A s obzirom na kapacitete, očekujem da ćemo u predviđenom tempu moći izdržati dvadesetak dana - objašnjava vlasnik "Makaruna".
A sada dolazimo možda i do ključnog dijela. Kako, naime, prepoznati poziv uistinu potrebite osobe. Odnosno, kako izbjeći prevarante, njih barem u doba kriza ne manjka.
- To prepuštam na savjest svakom čoviku. Mi smo na "koronu" odgovorili onako kako najbolje znamo, a cilj nam je olakšati život Splićanima koji su nemoćni u ovim teškim i odgovornim vremenima, posebice samcima koji nemaju nikog svog - veli Jurica Farac.
Građani, pri čemu će prednost imati osobe starije od 65 godina, moći će birati između dva jela, "makaruna sa šugom od mesa" i "vegetarijanskih makaruna sa šalšom od poma", a narudžbe će se zaprimati isključivo preko web stranice, i to od ponedjeljka do petka do 11 sati.
- Ukoliko stranica ne bude funkcionalna radi više sile, onda ćemo narudžbe primat na e-mail adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. - kaže vlasnik "Makaruna".
Sve što potrebiti građani trebaju, jest upisati naziv jela, ime i prezime, adresu, broj telefona i godine.
- Također, zamolio bi građane da nam jave ako znaju da je neko od njihovih susjeda u potrebi, a isto mogu učinit i oni koji su trenutačno daleko od Splita, a ovde imaju stare roditelje - za kraj će Farac.