Slušatelji koji nas već duže vremena slušaju znaju kako je Danijela već bila gost ove emisije, ali to je s toga jer je ona kao osoba toliko svestrana da ima uvijek o puno toga nešto pametno za reći. Odnosno, kako ona sama kaže, radeći na području odgoja i obrazovanja, a zatim i sama dobivši dijete s teškoćama u razvoju, vidjela je manjkavosti i rupe u sustavu, pa se svaki puta pokretala da nešto povodom toga i učini. Tako se aktivirala u edukaciji i u promicanju ranog otkrivanja i rane intervencije u rehabilitaciji djece s teškoćama, zatim je pokrenula zapošljavanje osoba s invaliditetom te izgradnju Centra za djecu s teškoćama u Mostaru.
Iako se njezin put od rane mladosti susreo s osobama s teškoćama i invaliditetom, za Danijelu je svakako posebna inspiracija za sve njezine borbe bio i njezin sin Ivan, dijete rođeno s teškoćama. Nažalost Ivan je 17. 4. ove godine u 24 godini života rođen za Nebo, kao najmlađa žrtva covida-19 u našim krajevima. Ostala je tuga i praznina, priznaje Danijela, ali je tu i puno molitvene podrške i puno malih znakova Božje Providnosti koji joj kazuju kako je njezin Ivan sada doista u Očevom zagrljaju i već, aktivno nebeski, zagovara za njezine zemaljske projekte. Ivan je bio i volonter Humanitarne udruge „Marijine ruke“, pa su ga prijatelji iz Udruge i simbolično ponijeli u grob baš u subotu, Gospin dan.
Danijela tako svjedoči kako njezina bitka nije započela s Ivanom, niti će s njime završiti ,nego joj se baš nasuprot otvaraju još brojna bojna polja koja treba voditi kako bi se pomoglo osobama s teškoćama i invaliditetom i njihovim obiteljima koje su u našoj državi doista stavljene na marginu ili se njihova prava onako usputno i olako rješavaju.
Jedan od primjera je i nedavno doneseni Zakon o roditeljima njegovateljima. Naime, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH je nedavno, 27. srpnja 2021. na sjednici usvojio predloženi zakon o roditeljima njegovateljima u Federaciji BiH. Cilj zakona je da se jednom od roditelja osoba s invaliditetom prizna pravo na status”roditelja njegovatelja”, te da mu se omogući mjesečna naknada uz pripadajuće doprinose za mirovinsko-invalidsko, zdravstveno osiguranje i osiguranje za vrijeme nezaposlenosti.
Međutim, brojni roditelji smatraju da spomenuti zakon neće dobro utjecati na njih niti na osobe s invaliditetom. Unija osoba i organizacija osoba s invaliditetom FBiH poslala je opširan dopis kritika i prijedloga ovom zakonu kojega su podržale brojne udruge, a jedna od njih je i Danijelina Udruga Vedri Osmjeh iz Mostara. Svi se slažu u jednom kako većina toga što se naime organizira po pitanju djece i osoba s teškoćama i invaliditetom, na kraju nije niti za dobrobit te djece niti obitelji.
„Ja bih samo voljela da roditelji skinu mrenu i da shvate, ovo govorim sa mojih 40 godina iskustva na ovom području i 24 godine roditeljstva, do sada se nije dogodilo da se tamo (na vlasti) netko sjetio nas, ove populacije! Roditelji se trebaju angažirati, trebaju se ujediniti i tražiti prava za svu djecu s teškoćama. Ovdje ima puno posla: treba izmijeniti zakon o invalidninama, treba im osigurati dostojanstven život, treba osigurati istinsku pravu inkluziju… Jer ovo nije nešto što se događa tamo nekome… Evo iz prve ruke, kako radim u vrtiću i na ranoj intervenciji, mogu vidjeti kako se ovo događa sve više i događa se svima!“ – poručila je na kraju gošća emisije Danijela Kegelj.