medjugorje shop 3

Fra Mario Knezović za LTV: 'Mi nismo crkva unutar zidina. Naša crkva je živa crkva.'

Tema emisije 'Izdvojeno' bila je put prema Uskrsu, s križem i s ljubavlju.

Fra Mario Knezović, župnik Župe sv. Petra i Pavla u Kočerinu u Bosni i Hercegovini i voditelj emisije 'Agape' na Radiopostaji MIR Međugorje, ispričao nam je kako djeluje tijekom ovog vremena.

- Cijela radijska postaja slično kao vi i na Laudato televiziji i na HKR-u pokušavamo ostavljati u obiteljima dojmove, da nisu ostavljeni i napušteni. Radimo u težim okolnostima i još više. Želimo da čuju glasove na koje su navikli, da čuju svoje novinare. No ne želeći davati konačne odgovore, jer mi to iz našeg stanja zemaljske nemoći ne možemo – rekao je fra Mario Knezović.

Dodao je i kako mu je u srce došla ideja da se s 15 franjevaca udruži u molitvi.

- Radiopostaju MIR Međugorje sluša više od 3 milijuna ljudi. To je znak koliko nam Bog pruža šanse da uđemo u sobe, kutke. Nas 16 fratara smo molili, časoslov, svojim riječima i zbilja se radujem da na takav način možemo biti znak. Bitno je da mi svećenici ne odemo u prezentaciju, manifestaciju, izolaciju, to troje ne. Moramo biti svjedoci – rekao je fra Mario.

U svojoj Župi sv. Petra i Pavla u Koćerinu pokrenuo je obiteljski molitveni lanac i na taj način pokrenuo molitvu u 918 obitelji.

-Za molitveni obiteljski lanac radio se popis obitelji. Svaka obitelj je zapisana za određeni sat vremena kada će moliti u svojoj obitelji. Odgovori su čudesni. Sada imamo 918 kapela gdje se moli. Javili su nam da su mnogi klečali cijeli sat vremena, neki su plakali. To je znak. Mi nismo crkva unutar zidina. Naša crkva je živa crkva – odgovorio je fra Mario.

Don Stanko Jerečić, župnik Župe Uznesenja BDM u Jelsi govorio je o 500 godina staroj tradicionalnoj procesiji u svojoj župi, koja se nalazi na listi UNESCO-ve hrvatske nematerijalne kulturne baštine. Križonoše nose križ težak 10 kilograma, a prijavljuju se puno godina unaprijed.

- Dobili smo odobrenje od Ministarstva zdravstva i nacionalnog civilnog stožera da se procesija ove godine može održati sa 15 sudionika održavajući nametnutu distancu. Tako da će se procesija održati i neće se prekinuta 500 godišnja tradicija. Mislim da je ovo jedna povlastica, jedan dar, a pogotovo to da će procesija ove godine biti lišena teatralnosti. Glavni je Krist raspeti. Ovo je jedna laička procesija. Svećenik čak ne mora biti prisutan. To je dar Božji, bez pompe koja opterećuje. Mislim da će križonoše pamtiti da su nosili križ u intimi, u istinskoj pobožnosti. To je baš onako kako treba biti – pojasnio je don Stanko.

S obzirom na česte upite vlč. Robert Šreter uputio je kako blagosloviti hranu na Uskrs.

- Mnogi se brinu kako ćemo imati Uskrs bez blagoslova hrane. Bitno je da mi nemamo Uskrs bez Uskrsa. Biskupi su dali odredbu da mogu roditelji blagosloviti hranu. Otac ili majka mogu to blagosloviti. Neka se obitelj okupi oko stola i neka izmole zajedničku molitvu i neka blagoslove hranu. Smisao blagoslivljanja hrane je da se sjetimo Božje prisutnosti, da se sjetimo da smo ju dobili od Njega – poručio je vlč. Šreter.

Zanima te i ovo?