'Krvavi Uskrs': Dan kad je pala prva žrtva Domovinskog rata

Uskrsno jutro 1991. godine bilo je izrazito maglovito.

S nekoliko autobusa, kombija i osobnih vozila te jednim transporterom kolona s hrvatskim specijalcima pod zapovjedništvom Josipa Lucića krenula je prema Plitvicama u ranim jutarnjim satima 31. ožujka. Dolazak hrvatskih snaga na Plitvice tog hladnog uskršnjeg jutra prethodila se akcije pobunjenih Srba koji su tjedan dana ranije organizirali tzv. "miting istine" na Plitvicama. Zahtjevali su da Nacionalni park Plitvice ostane u sklopu tzv. SAO Krajine a dan kasnije donijeli su nezakonitu odluku da se smjeni rukovodstvo Nacionalnog parka.

Na Plitvice ubrzo stižu "martićevci". Pun autobus 'milicajaca' iz Knina čije je vođa bio Milan Martić, jedan od glavnih vođa pobunjenih Srba i šef kninske 'milicije'. Upadaju u upravnu zgradu Nacionalnog parka kako bi proveli odluku o pripojenju. Na koranskom mostu uskoro se vijori zastava tzv. SAO Krajine i Jugoslavije.

Ministarstvo unutarnih poslova Hrvatske najprije šalje upozorenje, ali kad su velikosrpski pobunjenici počeli pljačkati park i maltretirati zatočene ljude MUP šalje policiju iz Gospića, Karlovca i Zagreba.
Dolaskom na Plitvice na kolona s hrvatskim specijalcima nailazi na barikade na cesti. Na njih se odmah otvara vatra iz okolne šume. U jedan od autobusa (vozio ga Ljubo Česić Rojs) ulijeće tromblonska mina. Na sreću, nije eksplodirala jer je osigurač bio neizvučen. Policajci munjevito izlijeću iz autobusa i odgovaraju na neprijateljsku vatru.

Nekoliko sati traju borbe. Srbi bivaju prisiljeni na povlačenje. Na hrvatskoj strani pogiba Josip Jović (22) redarstvenik iz Aržana u dalmatinskoj Zagori. Pogađa ga rafal kod zgrade pošte, a iako je na sebi imao pancirku pogođen je u nezaštićeni dio tijela. I premda je Hitna odmah stigla, sanitetski vojni helikopter se duže čekao. Davao je znakove života i kad su uzletili, no nije izdržao i preminuo je na putu do bolnice.

Prema službenim policijskim zapisnicima uhićeno je 29 osoba, među kojima i Goran Hadžić , član Glavnog odbora SDS-a i Borivoje Savić , tajnik Izvršnog odbora SDS-a Vukovara. Oni su navodno "slučajno" tuda prolazili jer su krenuli na sastanak u Korenicu. Kod obojice je pronađeno vatreno oružje.

Toga dana na Plitvicama se nalazilo oko 400 turista uglavnom iz Italije koji su bili u šoku vidjevši što se događa. Srbi su ih koristili kao živi štit te hrvatske snage nisu smjele udarati svom žestinom na neprijatelja.

Nakon ovog kobnog dana na Plitvicama svima je bilo jasno da je JNA koja se još tada proglašavala "neutralnom, narodnom i legalnom" otvoreno stala na stanu pobunjenih Srba. Dan kasnije 1.travnja 1991. tzv. Republika Srpska Krajina proglasila je nezavisnost od Hrvatske.