HRVATI LONDONA Svetom misom se prisjetili žrtve Vukovara i drugih hrvatskih stratišta

Proslavi Hrvatskoga dana sjećanja u Hrvatskoj katoličkoj misiji u Londonu prethodila je Duhovna obnova.

Hrvatski dan sjećanja u spomen na žrtvu Vukovara, Škabrnje i drugih mjesta stradanja u Domovinskom ratu, Hrvatska katolička misija u Londonu u nedjelju 11. studenoga 2018. obilježila je sv. misom koju je predslavio fra Ljubomir Šimunović, voditelj HKM u Londonu u suslavlju s vlč. Draženom Radigovićem, župnikom Kašine i utemeljiteljem zajednice Dobri Pastir.

U homiliji je vlč. Radigović naglasio kako su zajednička molitva i nedjeljna euharistija najjači temelj zdravoga braka, obitelji i Domovine.

Nakon sv. mise održan je prigodni program. Obilježavanjem Hrvatskog dana sjećanja – istaknuo je Fra Ljubomir - molimo za pokoj mrtvima, ali i oslobođenje, ozdravljenje i Božji blagoslov živima koji su svojom patnjom i žrtvom pridonijelih hrvatskoj slobodi. ‘Stradanja Vukovara, Škabrnje i drugih mjesta u Domovinskom ratu zavrjeđuju naše sjećanje i poštovanje’, istaknuo je.

Misi i komemoraciji nazočili su vojni izaslanik, brigadir Damir Terzić i Nj. E. Igor Pokaz, hrvatski veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji je naglasio da smo ‘iz nametnutog nam Domovinskog rata izišli kao pobjednici, uzdignute glave, punoga srca, okupljeni u zajedništvu kao nikada prije.

Svega toga ne bi bilo bez Vukovara, grada na obali Dunava, koji je, na braniku Hrvatske, tih dana predstavljao Škarbrnju, Lovas, Erdut, Lovinac, Lipik, Glinu, Petrinju, Zadar i Dubrovnik i sva druga bojišta i stratišta gdje se ginulo za Hrvatsku.’ ‘Nećemo nikada zaboraviti njihovu žrtvu i bol njihovih najmilijih’, rekao je veleposlanik Pokaz.

Na kraju programa tenor Stijepo Gleđ Markos izveo je nekoliko domoljubnih pjesama.

Proslavi Hrvatskoga dana sjećanja u Hrvatskoj katoličkoj misiji u Londonu prethodila je Duhovna obnova od 10. do 11. studenoga, koju je predvodio vlč. Dražen Radigović, uz glazbenu pratnju i svjedočenje Jelene i Stijepa Gleđ Markos.

U dvodnevnom programu u londonskoj crkvi Presvetoga Srca u Westminsteru sudionici obnove razmatrali su o obitelji.

U subotu 10. studenoga vlč. Radigović je govorio o obitelji: kako sačuvati i zaštititi obitelj, te sijati ljubav u njene članove kako bi obitelj bila sretna. ‘Obitelj je najmanja, ali temeljna stanica ljudskog društva. Ako nemamo zdrave obitelji, ni društvo nam neće biti zdravo. Zato su upravo najjači napadi Sotone na naše obitelji, jer đavao želi uzdrmati temelj društva. Upravo zato danas imamo krizu obitelji i obiteljskih vrijednosti. A s krizom obitelji ide i kriza društva. Zato je važno prepoznati koji je korijen obiteljskih problema i bolesti, i uz Božju pomoć trebamo ih naučiti liječiti.’ Vlč. Radigović izložio je savjete i upute koje mogu u tome pomoći: svakoga dana staviti obitelj pod Božju zaštitu i zaštitu Isusove Krvi; oduprijeti se đavlu kad napadne nas, članove naše obitelji ili naše međuljudske odnose; blagoslivljati jedni druge; biti sijači ljubavi; izbjegavati svađe i opraštati.

U nedjelju 11. studenoga vlč. Radigović je govorio o pet koraka molitve za obraćenje: Prihvatiti osobu za koju molimo; oprostiti joj sve povrede i uvrede; zahvaljivati Bogu za tu osobu i za sve dobro u njoj; zavoljeti tu osobu; moliti da Isusova ljubav kroz nas teče u njezin život; blagoslivljati osobu.

Na svetoj misi - govoreći o primjeru proroka Ilije i siromašne udovice, koju je Bog spasio od gladi i smrti - vlč. Radigović je naglasio: da bi Bog učinio čudo u našem životu, moramo aktivirati vjeru. Sve što s vjerom stavimo u Božje ruke, Bog to ‘pozlaćuje’, ozdravlja, obnavlja i spašava. Na kraju su spomenuta i četiri temelja vjere: čitanje Božje Riječi, Zajedništvo, Euharistija i molitva. ‘Molitvom možemo sve preobraziti, sve izmoliti: obraćenja, ozdravljenja, pa čak i preobrazbu društva. Budimo ljudi molitve i vidjet ćemo čudesa Božja’, naglasio je vlč. Radigović.

Duhovnu obnovu pjevanjem je pratio slavljenički tim Hrvatske katoličke misije London, uz nastup Jelene i Stijepa Gleđ Markosa iz Dubrovnika.

U prigodnom svjedočenju Stijepo i Jelena govorili su o svome putu do vjere, kako im je Gospodin spasio brak, te kako Božju ljubav svjedoče služeći najpotrebitijima. Oboje su kao članovi Vijeća za brak i obitelj Dubrovačke biskupije bili sudionici Međunarodnog susreta obitelj u Dublinu prošloga rujna. ‘Bila je velika čast biti sudionikom toga jedinstvenog događaja koji okuplja mnoštvo obitelji iz različitih krajeva svijeta, među kojima svaka od njih donosi različitost jezika, kultura i iskustava. Upravo kako je Sveti Otac rekao - bio je to rječit znak ljepote Božje zamisli za čitavu ljudsku obitelj, koji se očitovao u jedinstvu, skladu i miru, u obiteljima i u svijetu, kao plodu vjernosti, praštanja i pomirenja darovanih u Kristu ‘, istaknula je u prigodnom svjedočenju Jelena Đuraš Gleđ.