Fra Marinko Šakota: Na Mladifestu se okupi i do 40 tisuća mladih

Međunarodni molitveni susret za mlade u Međugorju Mladifest, čiji je fra Marinko Šakota koordinator, ove godine iznimno počinje od 1. kolovoza.

Termin Mladifesta ove je godine pomjeren. Zbog čega?

Početak Mladifesta obično je bio 31. srpnja. Ove godine Mladifest počinje 1. kolovoza zbog susreta mladih u Poljskoj koji traje do 31. srpnja. Pomicanjem termina otvaranja Mladifesta htjeli smo omogućiti svima onima koji će ići u Poljsku da se mogu vratiti do početka Mladifesta.

Kakav je program ovogodišnjeg Festivala mladih?

Otvaranje 27. Mladifesta, koje je ove godine 1. kolovoza, uvijek je zanimljivo jer tu možemo doživjeti raznolikost i živahnost Crkve koja se u Međugorja zaista okuplja od sva četiri vjetr. Mladi će se i ove godine moći susresti sa zanimljivim i poticajnim svjedočanstvima osoba iz cijelog svijeta, s katehezama i propovijedima p. Damira Stojića, p. Ikea Mandurića, p. Ćirila Ćuša iz Slovenije i fra Antonija Šakote. Uz veliki međunarodni zbor će pjevati, plesati i slaviti Boga u molitvi, euharistiji, klanjanju. Duboko je i snažno iskustvo molitve sa svijećama, procesije s Gospinim kipom, predstave ''Credo'' momaka i djevojaka iz zajednice ''Cenacolo'' itd.

Koliko ljudi očekujete i od kud sve dolaze?

Ne volim prognozirati niti imam očekivanja s obzirom na broj hodočasnika. Iskustvo mi pokazuje da se ne moram brinuti oko broja hodočasnika nego oko organizacije programa, a sve ostalo prepuštam Isusu i Mariji. Takav stav mi omogućuje da se mogu radovati svakom čovjeku koji dođe u Međugorje.

Gdje će biti smješteni i hoće li biti dovoljno mjesta za sve?

Mladi, i hodočasnici inače, brinu se sami oko smještaja koji mogu naći u pansionima i hotelima kojih ima sasvim dovoljno u našoj župi.

Što mlade ljude toliko privlači u Međugorju?

Svakog čovjeka pa tako i mladog Međugorje vodi s površine u nutrinu. Bilo da moli na Brdu ukazanja uz postaje krunice, na Križevcu uz postaje križnog puta, bilo da u župnoj crkvi sudjeluje u večernjem molitvenom programu, u čijem je središtu euharistija, bilo da se ispovijeda ili sudjeluje u klanjanju Presvetom oltarskom sakramentu ili moli pred križem, mladi čovjek je pozvan sve činiti srcem. Promjena srca – to je bit Međugorja i to je cilj svega na što nas Gospa poziva. Srce – o njemu sve ovisi: i naša sreća i nesreća, mir u nama, oko nas i u svijetu. Kad se srce promijeni, tada je sve drukčije. Kad se ljubav u srcu rodi, tada je moguće željeti mir i pružiti ruku mira i neprijateljima. Tada osobe koje nismo voljeli drukčije izgledaju, a posao koji nam je bio mučan prestaje nam biti težak. Kada srcem povjerujemo da nas Bog ljubi i da nam je oprostio, tada se mir u nama nastanjuje. Kad se u srcu rodi prihvaćanje križa, tada se križ preobražava i dobiva smisao.

Fra Slavko Barbarić organizirao je Mladifest i na prvim susretima nije bilo toliko mladih. To je vremenom raslo. Zbog čega se Festival mladih u Međugorju tako razvijao?

Prije nekoliko godina slušao sam na radio-postaji «Mir-Međugorje» razgovor s grupom mladih hodočasnika iz Makedonije o njihovim dojmovima s Festivala mladih. Jedna osoba iz te grupe bila je novinarka koja je rekla da je prvi put u Međugorju i na festivalu. Ono što ju je posebno impresioniralo bio je doživljaj vjere mladih kršćana iz preko 50 zemalja svijeta koju su s radošću izražavali kroz sv. misu, molitvu, klanjanje, pjesmu, ples, predavanja... Shvatila je kako vjera i načini izražavanja bliski mladim ljudima, kao što su glazba i ples, mogu ići zajedno. Zanimalo ju je tko je bila ta osoba koja je osmislila program Festivala na takav način i uspjela se približiti mladom čovjeku, što po sebi nije nimalo jednostavno.

Fra Slavko Barbarić je Festival mladih zamislio kao izvor na kojem će se mladi obnavljati, osvježavati svoj duh, pročišćavati svoje poglede i nadahnjivati se za nove korake. On je pred njima išao prema izvoru penjući se na Križevac i na Brdo ukazanja, hodeći u procesiji s Presvetim kroz župu Međugorje, klečeći pred Presvetim oltarskim sakramentom, predvodeći molitvu krunice i slušajući u ispovjedaonici njihove poteškoće. Oni su izdržavali sve napore uspona slijedeći ga po kamenitom tlu i sudjelujući u cjelodnevnom programu za vrijeme ljetnih žega. Mnogi mladi svjedoče kako su na Mladifestu upoznali sasvim drukčije lice Crkve koja se okuplja iz raznih naroda i jezika iz cijelog svijeta. Ovdje su stekli drukčije, dublje i radosno, iskustvo vjere, molitve, euharistije, klanjanja.

Koji su plodovi Mladifesta?

Mladifest danas je vrlo privlačan molitveni susret na kojem se okupi i do 40 tisuća mladih iz preko 70 zemalja svijeta. Za neke mlade, ali i za neke svećenike, ovaj molitveni susret je neizostavan termin i prigoda za godišnju osobnu duhovnu obnovu. Za vrijeme Festivala mladi zajedno mole, pjevaju, svjedoče o svojoj vjeri, sudjeluju u procesiji i klanjanju, druže se i razgovaraju. Susret završava euharistijskim slavljem na brdu Križevac, za vrijeme izlaska sunca 6. kolovoza, na blagdan Preobraženja Gospodnjega. Možda će najbolji odgovor na postavljeno pitanje biti ako dublje prodremo u završetak Mladifesta. Zašto susret mladih u Međugorju završava upravo na blagdan Preobraženja Gospodnjega na Križevcu objašnjava njegov utemeljitelj fra Slavko: 'Blagdan je preobraženja Isusova, i to je zapravo razlog zašto Festival mladih završavamo tog jutra na brdu s molitvom Bogu da svi mi budemo preobraženi i da onda dođemo kući, i dadnemo svjedočanstvo o ljubavi i miru Božjem.'