Umjetna maternica spremna za 5 godina. EU izdvaja 3 milijuna: kako će raditi super inkubator?

U sljedećih 5 godina mogla bi se razviti umjetna maternica u kojoj bi bile sposobne preživjeti prerano rođene bebe čak i prije 22. tjedna (tj. 5 i pol mjeseci).

Znanstvenici sa Tehnološkog sveučilišta u Eindhovenu (Nizozemska) koji godinama rade na projektu, u tu svrhu će dobiti potporu u iznosu od oko 3 milijuna eura od Europske unije, zahvaljujući programu financiranja Horizon 2020. Cilj je razvijanje ovog revolucionarnog stroja u roku od pet godina i njegovo stavljanje na raspolaganje klinikama i bolnicama.

Umjetna maternica, kako je odredio voditelj projekta Guid Oei, profesor nizozemskog sveučilišta i ginekolog medicinskog centra Maxima, bila bi vrlo različita od sadašnjih inkubatora i potencijalno revolucionarna. Jedan od glavnih problema modernih inkubatora u koje se stavljaju prerano rođena djeca leži u činjenici da ova djeca još uvijek nemaju dobro razvijena pluća, crijeva i druge organe, pa im osiguravanje kisika i hranjivih tvari može biti vrlo problematično. Nije slučajno da je, prema podacima britanske organizacije Tommy's, preživljavanje beba rođenih prije 22. tjedna jednaka je 0 %; u 22. tjednu 10 %; u 24. tjednu od 60 % i u 27. Tjednu od 89 %, dok se u 34. Tjednu ne postigne jednaka vjerojatnost normalne trudnoće. To napredovanje povezano je upravo s činjenicom da što je više vremena dijete provelo u majčinoj utrobi, bolje su mu razvijeni organi.

Da bi izvršili revoluciju u konceptu inkubatora, Guid Oei i njegovi kolege žele stvoriti pravu umjetnu maternicu, unutar koje će prerano rođeno dijete biti uronjeno u tekućinu te nahranjeno hranom i kisikom kroz pupčanu vrpcu. Stroj bi bio obogaćen senzorima koji mogu 100% simulirati doživljaj unutar stvarne maternice, uključujući zvuk majčinog otkucaja srca. Oei je za britanski list Guardian rekao kako se u svijetu prijevremeno rodi milijun beba, a one koje prežive često se suočavaju s brojnim fizičkim i psihičkim problemima. Budući da je umjetna maternica dizajnirana na nizozemskom sveučilištu, ta bi statistika mogla postati samo daleka uspomena. Štoviše, znanstvenici Filadelfijske dječje bolnice već su razvili umjetnu maternicu zvanu "bio-vreća" unutar koje su odrasli i rođeni jaganjci u dobi koja odgovara djetetu od 23. tjedna.

Iako umjetna maternica može biti revolucionarno sredstvo, etičke implikacije maternice ne mogu se podcijeniti s obzirom da se prirodna gestacija zamjenjuje onom umjetnom kojom sada čovjek upravlja. Glavni problem proizlazi iz činjenice da zakon jasno razlikuje fetus i dijete, pa se upravljanje eventualnim problemima, poput mogućnosti isključivanja inkubatora, mora pravilno regulirati prije nego što umjetna maternica postane stvarnost.

scienze.fanpage.it/Prevela: Paula Tomić/medjugorje-info.com