U sukobima u Maliju u 2019. godini poginulo 150 djece

U Moptiju, jednoj od 8 malijskih pokrajina, zbog pogoršanja sukoba i prisutnosti oružanih skupina, civilno je stanovništvo bilo izloženo učestalim napadima u kojima su neka djeca smrtno stradala ili su teško ranjena

Organizacija ujedinjenih naroda nedavno je objavila da je, u prvih šest mjeseci 2019. godine, u sukobima u Maliju život izgubilo više od 150 djece, dok ih je 75 ranjeno. Od 2012. godine, otkako je u toj zapadnoafričkoj zemlji vojnim udarom svrgnut predsjednik Amadou Toumani Touré, sve se veći broj djece novači u oružane skupine. Tijekom ove je godine u Maliju unovačeno 99 djece, dok je u 2018. godini unovačeno njih 47.

Izvršna ravnateljica UNICEF-a, Henrietta H. Fore, u jednom je priopćenju upozorila da se patnju djece ne smije prihvatiti kao nešto normalno. Sve strane moraju prekinuti s napadima na djecu i poduzeti potrebne mjere kako bi ju zaštitile od opasnosti, u skladu s ljudskim pravima i međunarodnim humanitarnim pravom – poručila je Fore, dodavši da bi djeca trebala ići u školu i igrati se s prijateljima, a ne brinuti se za napade ili biti prisiljena na borbu.

Kako se navodi u priopćenju UNICEF-a, u Moptiju, jednoj od 8 malijskih pokrajina, zbog pogoršanja sukoba i prisutnosti oružanih skupina, civilno je stanovništvo bilo izloženo učestalim napadima u kojima su neka djeca smrtno stradala ili su teško ranjena, a druga su raseljena i rastavljena od svoje obitelji te izložena riziku od nasilja i psihološke traume. U Maliju, kako stoji u priopćenju, više od 377.000 djece treba pomoć.

UNICEF, u suradnji s lokalnim vlastima i partnerima, posebice u zonama sukoba, pruža medicinsku i psihosocijalnu pomoć djeci koja su žrtve nasilja te pomaže djeci vojnicima u društvenoj reintegraciji i, kad je to moguće, u ponovnom ujedinjenju sa svojom obitelji. Kako je izvijestila Agencija Fides, u prošloj se godini broj interno raseljenih osoba u pokrajinama Mopti i Ségou učetverostručio. U Moptiju je 179.000 djece lišeno temeljnog prava na obrazovanje – izvijestio je Ured UN-a za humanitarne poslove – dok je u cijeloj zemlji zatvoreno 926 škola, tako da se već teškoj prehrambenoj i zdravstvenoj situaciji pridružila i ona obrazovna.

Tagged under