Kardinal Duka za GK: Ne možemo od Afrike, Bliskoga istoka i drugih područja napraviti pustinju, a istodobno u Europi zapodjenuti napetosti i nemire

Ovogodišnje slavlje na svetkovinu Majke Božje od kamenitih vrata, zaštitnice Zagreba, predvodio je praški nadbiskup kardinal Dominik Duka. Bila to je prigoda Glasu Koncila napraviti i objaviti intervju s čovjekom velikog pastirskog i ljudskog iskustva.

Kardinal Duka u intervjuu govori o životu Crkve i društva u Češkoj, zemlji koja s jedne strane slovi kao jedna od najsekulariziranijih zemalja u Europi, a s druge pokazuje zavidni stupanj otpornosti na ponude ideološkog i medijskog “mainstreama”. U intervju praški nadbiskup pojašnjava i svoj stav o migrantima. Upravo je on, naime, bio jedan od najeminentnijih predstavnika Crkve u Europi koji se je usprotivio općoj “kulturi dobrodošlice”. “Problem je, dakle, vrlo ozbiljan i mora biti dobro promišljen i brižno reguliran. A prioritet u njegovu rješavanju mora biti razvojna pomoć i stabilizacija kriznih žarišta poput Bliskoga istoka. Ne možemo od Afrike, Bliskoga istoka i drugih područja napraviti pustinju, a istodobno u Europi zapodjenuti napetosti i nemire”, rekao je, među ostalim kardinal Duka.

Gost je prokomentirao i svoje zauzimanje, izraženo u propovijedi na spomenutoj proslavi Zaštitnice Zagreba, za kanonizaciju ne samo kardinala Alojzija Stepinca, nego i ostale trojice velikih kardinala iz Stepinčeva doba: Jozsefa Mindszentyja, Josefa Berana i Stefana Wyszynskoga. “Veličina kardinala Stepinca i ostale trojice kardinala bila je u tome da su upravo u takvim teškim i složenim vremenima ostali vjerni i uspravni. Za mene je veliko iznenađenje da je u tim najtežim vremenima Crkva u Europi iznjedrila te četiri velike figure. K tomu, one nisu bile predstavnici svjetskih sila ni snažnih europskih naroda, nego ‘normalnih’ zemalja. Tu također treba nadodati: Bogu hvala da smo u tim vremenima imali još dvije velike osobnosti, pape Pija XI. i Pija XII.”, rekao je kardinal Duka.

Tagged under