Papa: Bog nije zatvoren u svojem svijetu nego "izlazi" i traži ljude

Komentirajući prispodobu o radnicima koje gospodar vinograda poziva tijekom dana i svima plaća jednako, Papa je objasnio da Bog daje najveću nagradu i posljednjima, kao i dobrom razbojniku na križu, te da Crkva treba, poput Boga, uvijek "izlaziiti" i naviještati evanđelje

Bog gleda našu raspoloživost i velikodušnost s kojima se stavljamo u njegovu službu – istaknuo je papa Franjo danas prije molitve Anđeoskog pozdravljenja na Trgu svetoga Petra. Evanđeoski nam odlomak današnje liturgije govori o prispodobi o radnicima koje gospodar tijekom dana poziva raditi u svoj vinograd – rekao je Papa i primijetio – Isus nam kroz tu prispodobu pokazuje kako Bog djeluje na iznenađujući način koji očituju dva gospodareva postupka, a to su poziv i nagrada.

Najprije poziv. Gospodar vinograda pet puta izlazi na trg i poziva radnike na rad u svoj vinograd; u šest sati, u devet, u dvanaest, u tri i u pet poslijepodne – rekao je Sveti Otac i dodao – Dirljiva je slika toga gospodara koji više puta izlazi na trg kako bi tražio radnike za svoj vinograd. Taj gospodar predstavlja Boga koji zove sve i koji uvijek poziva. Bog tako djeluje i danas; i dalje zove sve, u bilo koje vrijeme, kako bi radili za njegovo Kraljevstvo. To je Božji stil koji smo pozvani prihvatiti i oponašati.

Bog nije zatvoren u svojem svijetu, nego „izlazi“ i neprestano traži ljude, jer ne želi da itko bude isključen iz njegovog plana ljubavi – rekao je papa Franjo i napomenuo – I naše su zajednice pozvane izići iz raznih vrsta „granica“ koje imaju, kako bi svima ponudile riječ spasenja koje je Isus donio. Radi se o otvaranju životnih vidika koji daju nadu onima koji su na egzistencijalnim periferijama, i još nisu iskusili ili su izgubili snagu i svjetlo koji dolaze od susreta s Kristom.

Drugi gospodarev postupak predstavlja Boga i njegov način nagrađivanja radnika – rekao je Papa i nastavio – S radnicima koje je ujutro prve primio, dogovorio se za jedan „denar“. Međutim, onima koji su došli kasnije, kazao je: „Što bude pravo, dat ću vam“. Na kraju dana, gospodar je vinograda naredio da se svima dade ista plaća, to jest jedan denar. Oni koji su radili od jutra bili su ljutiti i žalili su se gospodaru, no i dalje je zahtijevao isto i tražio da se najveća nagrada dade svima, pa i onima koji su došli posljednji. Tu vidimo da Isus ne govori o poslu i pravednoj plaći, nego o Kraljevstvu Božjem i o dobroti Oca nebeskoga.

Naime, Bog se tako ponaša; ne gleda na vrijeme i na plodove, nego na raspoloživost i velikodušnost s kojima se stavljamo u njegovu službu – rekao je Sveti Otac i objasnio – Njegovo je djelovanje više negoli pravedno, u smislu da nadilazi pravdu i očituje se u milosti. Dajući nam milost, daje nam više nego što zaslužujemo. Stoga tko rasuđuje ljudskom logikom, odnosno na temelju zasluga koje je stekao svojim sposobnostima, od prvoga postaje posljednji. Međutim, tko se ponizno povjerava Očevu milosrđu, od posljednjega postaje prvi.

Neka nam Presveta Djevica Marija svaki dan pomogne osjetiti radost i divljenje zato što nas Bog poziva da radimo za njega, na njegovom polju koje je svijet i u njegovom vinogradu koji je Crkva, te da nam njegova ljubav i Isusovo prijateljstvo koji je sve za nas, bude jedina nagrada – zaključio je papa Franjo.

Tagged under